Asset Publisher
Monitoring lasów HCVF w latach 2014-2022
Nadleśnictwo prowadzi stały monitoring stanu lasów HCVF poprzez prowadzenie rejestru działań gospodarczych oraz szkód biotycznych i abiotycznych. W latach 2014-2019 tak jak w latach ubiegłych , prowadzona gospodarka leśna nie wpłynęła negatywnie na stan lasów HCVF .Nie zaistniały szkody biotyczne i abiotyczne mające wpływ na wartości warunkujące uznanie tych lasów za lasy o szczególnych walorach przyrodniczych.
Poniżej umieszczone zostały załączniki przedstawiające zestawienie działań gospodarczych w latach 2014-2020 w lasach HCVF.
Ze szczegółowym wykazem można zapoznać się w siedzibie Nadleśnictwa Bolesławiec.
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2014 r.
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2015 r. - zestawienie powierzchniowe
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2016 r. - zestawienie powierzchniowe WYKRES
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2017 r.-zestawienie powierzchniowe WYKRES
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2018 r. - zestawienie powierzchniowe WYKRES
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2019r. - zestawienie powierzchniowe WYKRES
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2020r.- zestawienie powierzchniowe WYKRES
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2021r.- zestawienie powierzchniowe
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2022r. oraz szkody biotyczne i abiotyczne
Lasy HCVF
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF(High Conservation Value Forests) wyznaczone w Nadleśnictwie Bolesławiec:
HCVF 1 - lasy posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji wartości biologicznych, do których zaliczono:
1.1- obszary na których w obowiązujących planach ochrony bądź w zadaniach ochronnych nie przewiduje się wykonywanie żadnych zabiegów ochronnych - rezerwaty i Parki Narodowe,
1.2 - ostoje zagrożonych i ginących gatunków - (do tej kategorii zaliczono ostoje takich ptaków jak bocian czarny czy bielik),
- HCVF 2 -kompleksy leśne odgrywające znaczącą rolę w krajobrazie, w skali krajowej, makroregionalnej lub globalnej,
- HCVF 3 -obszary obejmujące rzadkie, ginące lub zagrożone ekosystemy, w podziale na:
3.1- ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące, marginalne z punktu widzenia gospodarki leśnej: do kategorii tych lasów zaliczono typy siedlisk z załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory uznane za siedliska priorytetowe takie jak bory chrobotkowe, borealna świerczyny bagienne czy bory bagienne typowe;
3.2 - ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy, lecz w Polsce pospolitsze, występujące wielkoobszarowo stanowiące ważne obszary gospodarki leśnej: do kategorii tych lasów zaliczono typy siedlisk z załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r.w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, takie jak grądy i łęgi,
- HCVF 4- lasy pełniące funkcje w sytuacjach krytycznych, do których zaliczono:
4.1. lasy wodochronne zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 sierpnia 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu uznawania lasów za ochronne oraz szczegółowych zasad prowadzenia w nich gospodarki leśnej;
4.2 lasy glebochronne zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska , Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 sierpnia 1992 r.w sprawie szczegółowych zasad i trybu uznawania lasów za ochronne oraz szczegółowych zasad prowadzenia w nich gospodarki leśnej;
- HCVF 6 -lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności; lasy tej kategorii wyznaczono na podstawie wyników konsultacji społecznych. Kategorię tą ustalano w porozumieniu z lokalnymi władzami na poziomie gminy.
Nadleśnictwo prowadzi stały monitoring stanu lasów HCVF poprzez prowadzenie rejestru działań gospodarczych oraz szkód biotycznych i abiotycznych. W latach 2014-2017 , tak jak w latach ubiegłych , prowadzona gospodarka leśna nie wpłynęła negatywnie na stan lasów HCVF i nie zaistniały szkody biotyczne i abiotyczne mające wpływ na wartości warunkujące uznanie tych lasów za lasy o szczególnych walorach przyrodniczych.
Asset Publisher
Asset Publisher
Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP
Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP
Celem projektu jest przywrócenie wartości przyrodniczych terenom pozostającym w zarządzie PGL LP zdegradowanym w wyniku działań wojskowych.
Nadleśnictwo Bolesławiec uczestniczyło w realizacji projektu „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP".
Projekt realizowany w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego UE Infrastruktura i Środowisko - strona programu www.pois.gov.pl w ramach działania 2.2. Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich. Koszt całkowity projektu to 130 mln zł. Jest on realizowany na terenie całej Polski w 57 nadleśnictwach, a jego działania obejmą zasięgiem obszar około 24 000 ha.
Celem projektu jest przywrócenie wartości przyrodniczych terenom pozostającym w zarządzie PGL LP zdegradowanym w wyniku działań wojskowych.
W ramach projektu realizowane będą następujące działania:
1. Wykonanie rozpoznania saperskiego i oczyszczenia terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych
2. Ocena przyrodnicza terenów
3. Ocena geośrodowiskowa terenów
4. Usuwanie zanieczyszczeń gruntowych
5. Rozbiórka lub zabezpieczenie obiektów powojskowych i porządkowanie terenu
6. Przygotowanie i rewitalizacja podłoża gruntowego
7. Działania związanie z ochroną gatunków i siedlisk
8. Odnowa i przebudowa drzewostanów z dostosowaniem ich składu gatunkowego do warunków siedliskowych
Wszelkie informacje związane z projektem można znaleźć na stronie internetowej Jednostki Realizującej Projekt - Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, które z ramienia beneficjenta Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe koordynuje projekt.
Adres strony internetowej projektu:
www.ckps.lasy.gov.pl zakładka Projekty PGL LP – Rekultywacja poligonów
W ramach realizacji projektu w Nadleśnictwie Bolesławiec planowana jest dostawa sprzętu-budowa systemu monitoringu przeciw pożarowego. Przewidywana wartość realizacji w/w zadań to 92 000,00 zł, z czego 85 % zostanie pokryte ze środków dofinansowania z funduszy europejskich.