Asset Publisher Asset Publisher

Decyzja nr 13_2022 Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolesławiec z dnia 14.07.2022 w sprawie zmiany decyzji nr 8_2021 z dnia 22.04.2021 r.pdf (Version 1.0)

Miniaturansicht Hochgeladen von Maciej Krzak, 20.07.22 11:49 Decyzja nr 13/2022 z dnia 14.07.2022 r. w sprawie zmiany regulaminu obszarów Zanocuj w lesie na terenie nadleśnictwa Bolesławiec
Kategorie zawartości: Turystyka » Program Zanocuj w lesie Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Zanocuj w Lesie - Informacja ogólna Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Zanocuj w Lesie - Informacje ogólne Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Aktualności z obszarów
Schlagwörter: zanocuj w lesie decyzja regulamin
Die Erzeugung der Vorschau wird einige Minuten in Anspruch nehmen.

Version 1.0

Zuletzt aktualisiert von Maciej Krzak
20.07.22 11:49
Status: Genehmigt
Decyzja nr 13/2022 z dnia 14.07.2022 r. w sprawie zmiany regulaminu obszarów Zanocuj w lesie na terenie nadleśnictwa Bolesławiec
Herunterladen (478k) URL anzeigen.
Versionshistorie
Version Datum Größe  
1.0 Vor 2 Monate 478k Herunterladen

Załącznik nr 1. do decyzji Nadlesniczego.pdf (Version 1.0)

Miniaturansicht Hochgeladen von Maciej Krzak, 20.07.22 11:49 Decyzja nr 13/2022 z dnia 14.07.2022 r. w sprawie zmiany regulaminu obszarów Zanocuj w lesie na terenie nadleśnictwa Bolesławiec
Kategorie zawartości: Turystyka » Program Zanocuj w lesie Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Zanocuj w Lesie - Informacja ogólna Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Zanocuj w Lesie - Informacje ogólne Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Aktualności z obszarów
Schlagwörter: zanocuj w lesie decyzja regulamin
Die Erzeugung der Vorschau wird einige Minuten in Anspruch nehmen.

Version 1.0

Zuletzt aktualisiert von Maciej Krzak
20.07.22 11:49
Status: Genehmigt
Decyzja nr 13/2022 z dnia 14.07.2022 r. w sprawie zmiany regulaminu obszarów Zanocuj w lesie na terenie nadleśnictwa Bolesławiec
Herunterladen (471k) URL anzeigen.
Versionshistorie
Version Datum Größe  
1.0 Vor 2 Monate 471k Herunterladen

ZANOCUJ W LESIE - BOLESŁAWIEC

Opisy, zasady, informacje czyli ogólne informacje o realizacji programu "Zanocuj w Lesie" na terenie Nadleśnictwa Bolesławiec.

ZANOCUJ W LESIE – Ruszamy od 1-go maja !!!

 

Witajcie Wędrowcy i Bushcraftowcy!!!

Niezmiernie miło nam Was powitać

i poinformować, że od 1go maja 2021 roku ruszamy oficjalnie z programem

„Zanocuj w Lesie”

 

23 kwietnia Nadleśniczy zatwierdził decyzję, która uruchamia 2 obszary przeznaczone do realizacji zadań programu.

Łączna ich powierzchnia to prawie 1650 ha.

Każdy znajdzie dla siebie kawałek lasu do obcowania z przyrodą, do „nocowania na dziko” czy też do realizowania swoich pasji związanych z bushcraftem albo surviwalem.

Jednak żeby nie było tak kolorowo to pamiętajcie, że obowiązują w nich takie same zasady jak na terenie całych lasów (Rozdział 5 ustawy o lasach - wybór) a dodatkowo należy także zapoznać się z regulaminem korzystania z obszarów załącznik nr 2..

Wszystko to w trosce o Wasze bezpieczeństwo

Na terenie obszarów zostały wyznaczone miejsca w których będzie można bezpiecznie używać otwartego ognia – rozpalić małe ognisko albo korzystać z kuchenki gazowej.

Miejsca te nazwaliśmy MUO czyli Miejsca Używania Ognia. Żeby wszystko było jasne i czytelne oraz aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności opracowany został regulamin korzystania z tych miejsc - załącznik nr 3.

MUO zostały oznaczone na mapach a dodatkowo zostały umieszczone na mapie zbiorczej na dole strony.

W terenie odnajdziecie je łatwo ponieważ będą specjalnie dla Was przygotowane, jednak dajcie nam na to chwilę czasu smiley

Zgodnie z ogólnopolskimi ustaleniami na wyznaczonych obszarach można nocować nie dłużej niż 2 noce w jednym miejscu lub w grupie nie większej niż 9 osób.

Jednak gdybyście chcieli zawitać do nas na dłużej lub w liczniejszej grupie to trzeba wypełnić formularz zgłoszenia noclegu.

Formularz można wydrukować, zeskanować i przesłać na adres e-mail nadleśnictwa, przesłać pocztą tradycyjną lub dostarczyć osobiście do skrzynki podawczej (tylko podajcie swój e-mail bo na niego przyjdzie potwierdzenie).

Dodatkowo formularz można wypełnić elektronicznie i opatrzyć elektronicznym podpisem kwalifikowanym – po kliknięciu pola podpis zostaniecie poproszeni o wskazanie podpisu a po podpisaniu otworzy się automatycznie Wasz klient pocztowy.

Tylko pamiętajcie, że formularz należy dostarczyć do nas przynajmniej na dwa dni robocze wcześniej niż planujecie przyjazd.

Nie zapomnijcie także zapoznać się z klauzulą RODO.

Po otrzymaniu formularza z nadleśnictwa na wskazany w nim adres mailowy prześlemy potwierdzenie :)

Aby zapewnić Wam bezpieczeństwo, na dole strony znajdziecie mapkę aktywną która będzie aktualizowana przynajmniej raz w miesiącu.

Dwie rzeczy są na niej bardzo ważne.

Pierwsza rzecz to te czerwone obszary, w których są lub będą aktualnie prowadzone w tym miesiącu prace leśne. Są to obszary tymczasowo wyłączone z możliwości nocowania i spędzania czasu. Prowadzone są na nich prace leśne związane z pozyskaniem drewna, a więc głośne maszyny i niebezpieczeństwo, że coś Wam "poleci na głowę". Prace leśne to także inne prace związane z gospodarką leśną jak sadzenie, prace pielęgnacyjne i inne.

Druga rzecz to gwiazdka przy nazwie mapy po prawej stronie. Jeżeli ją klikniecie, to po zalogowaniu na Wasze konto Google będziecie mogli sobie dodać mapę do Waszych map Google i już „zawsze” mieć ją przy sobie.

Dodatkowo ogólne położenie obszarów będziecie mogli niebawem zobaczyć na stronie Banku Danych o Lasach (BDL) a dokładnie TUTAJ, albo będziecie mogli je obejrzeć w aplikacji mBDL o której możecie poczytać na stronie sklepu google play.

Nie zapomnijcie także o tym, że czasami, gdy jest bardzo sucho, albo gdy wykonywane są inne niebezpieczne prace, nadleśniczy może wprowadzić ZAKAZ WSTĘPU DO LASU.

Z aktualną mapą zakazów wstępu do lasu możecie zapoznać się TUTAJ czyli na portalu BDL albo TUTAJ.

Jeszcze jedno…Pamiętajcie, że przybywacie do nas jako goście a przede wszystkim jesteście gośćmi w lesie. . Stosujcie wiec zasadę „leave no trace” czyli nie zostawiajcie po sobie śladów.

Nie jesteście pierwszymi, którzy nas odwiedzą ale na pewno nie jesteście ostatni. A może jeszcze kiedyś ponownie nas odwiedzicie?

Posprzątajcie po sobie, zabierzcie to co przynieśliście, a jeśli macie miejsce zabierzcie też śmieci, które ewentualnie znajdziecie.

Pracownicy nadleśnictwa zawsze posłużą Wam z pomocą zarówno zdalnie jak i w terenie. Okażcie życzliwość i zrozumienie dla naszej pracy, a z pewnością spotkacie się z miłym podejściem i zrozumieniem.

Specjalnie dla Was powołaliśmy koordnatora programu "Zanocuj w Lesie", jest nim Maciej Krzak. To on wyśle Wam potwierdzenie gdy prześlecie formularz zgłoszenia noclegu. To także z nim możecie się kontaktować w awaryjnych przypadkach pod numerem telefonu 531 630 480 lub mailowo - maciej.krzak@wroclaw.lasy.gov.pl

To tyle najważniejszych rzeczy

Dla wytrwałych kilka słów o obszarach

 

„Leśniczówki”

Pierwszy z obszarów nazwany „Leśniczówki” położony jest w północnej części nadleśnictwa w obrębie leśnym Kliczków.

Obejmuje częściowo obszar leśnictwa „Jeziory” jak i „Głuszec”.

Na tym obszarze wyznaczyliśmy dwa "MUO" które położone są nad zbiornikami wodnymi.

Granice obszaru zostały dość dobrze opisane w decyzji, jednak aby łatwiej było Wam się odnaleźć w terenie to w załącznikach znajduje się mapka w formacie pdf - Załącznik 1a.

Taka sama jak ta poniżej:

 

Obszar rekomendujemy raczej dla zaprawionych wędrowców aniżeli dla nowicjuszy leśnego nocowania, jednak mile widziani jesteście Wszyscy.

Obszar charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem zarówno terenu jak i jego pokrycia. Znajdziecie tutaj niewielkie wzniesienia, kotlinki, pozostałości starych osad, niewielkie bagienka oraz stawy. Dodatkowo liczne drzewostany w różnej fazie wieku sprawiają, że jest to ciekawy obszar który zapewne niejednemu z Was zapadanie w pamięć.

Aby rozpocząć przygodę na tym obszarze proponujemy dotrzeć do miejscowości Ławszowa i na placu niedaleko kancelarii leśnictwa Jeziory zostawić pojazd. Dalej możecie już dojść piechotą  

 

„Pojezierze Osieczowskie”

Drugi z wyznaczonych obszarów, którego nazwa wzięła się od 5 sztucznych zbiorników wodnych wybudowanych przez nadleśnictwo w latach 1998-2014, położony jest w całości na terenie leśnictwa Osieczów w obrębie leśnym Bolesławiec.

W odróżnieniu od „Leśniczówek” obszar rekomendujemy dla osób, które raczej pragną rozpocząć swoją przygodę z „nocowaniem w lesie”. Rzeźba terenu jest mniej zróżnicowana, wokół obszaru znajduje się więcej miejsc, z których można wyruszyć, a mniejsze zróżnicowanie drzewostanów pomoże każdemu znaleźć odpowiednią lokalizację do biwakowania.

Na terenie obszaru zostało wyznaczone jedno miejsce używania ognia – „Dzicza polana”.  Urokliwe miejsce, położone między dwoma stawami, na którym niebawem przygotujemy specjalne miejsce do rozpalania ognia.

Dokładną mapkę znajdziecie w załącznikach.

Ogólnie obszar prezentuje się następująco:

 

ZAPRASZAMY

MAPA GOOGLE

Aktwna i aktualizowana przynajmniej raz w miesiacu


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Powierzchnie referencyjne - konsultacje społeczne

Powierzchnie referencyjne - konsultacje społeczne

 

Ogłoszenie o rozpoczęciu konsultacji społecznych.

Mając na uwadze obowiązek spełnienia wymagań wskaźnika 6.4.2 obowiązującego standardu FSC-STD-POL-01-01-2013 PL, w związku z przeprowadzoną weryfikacją wyznaczonych powierzchni referencyjnych, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bolesławiec ogłasza konsultacje społeczne, proponowanych zmian w wykazie powierzchni referencyjnych, których zakres obrazuje załączona pod poniższym linkiem  tabela: 

Wykaz powierzchni referencyjnych poddanych konsultacjom społecznym

 

Kody siedlisk Natura 2000

2330 - Wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi;

3130 - Brzegi lub osuszone dna zbiorników wodnych ze zbiorowiskami z klas
           Litorelletea i Isoëto-Nanojuncetea;

3150 - Starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami
           z Nympheion, Potamion;

4030 - Suche wrzosowiska Calluno-Genistion, Pohlio-Callunion, Calluno-
           Arctostaphylion;

7140 - Torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością
           z Scheuchzerio–Caricetea nigrae);

9110 - Kwaśne buczyny Luzulo-Fagenion;

9170 - Grąd środkowoeuropejski Galio-Carpinetum i subkontynentalny Tilio-
           Carpinetum;

9190 - Kwaśne dąbrowy Quercetea robori-petraeae;

91D0 - Bory i lasy bagienne Vaccinio uliginosi-Betuletum pubescentis, Vaccinio
           uliginosi-Pinetum, Pino mugo-Sphagnetum, Sphagno girgensohnii-Piceetum i
           brzozowo-sosnowe bagienne lasy borealne;

91E0  - Łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe Salicetum albo-fragilis,
            Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae, olsy źródliskowe;

91F0  - Łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe Ficario-Ulmetum.

Uwagi i wnioski można wnosić za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres nadleśnictwa : Nadlesnictwo Bolesławiec ; ul.M.Brody 2A;59-700 Bolesławiec lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres : boleslawiec@wroclaw.lasy.gov.pl do dnia 29.03.2022r.
 

Po uwzględnieniu uwag i wniosków publikujemy zatwierdzony wykaz powierzchni referencyjnych :

Wykaz wraz z uzasadnieniem przyjęcia/odrzucenia uwag.


Mapy:

Leśnictwo Jeziory

Leśnictwo Głuszec

Leśnictwo Daniel

Leśnictwo Krępnica

Leśnictwo Bukowy Las

Leśnictwo Dobra

Leśnictwo Osieczów

Leśnictwo Brzeźnik-cz.1,cz.2

Leśnictwo Bolesławiec cz.1, cz.2

Leśnictwo Tomaszów cz.1,cz.2

Leśnictwo Golnice

 

Dziękujemy stronom zainteresowanym za wniesienie uwag.

Na chwilę obecną nie wprowadzono do wykazu ekosystemów reprezentatywnych, wydzieleń  w obszarze Obszaru Natura 2000 - PLH020090 Dabrowy Kliczkowskie.

Przewidywany termin ustanowienia zarządzenia w sprawie Planu Zadań Ochronnych dla powyższego obszaru  to II kwartał 2023 r.

Do tego czasu Nadleśnictwo wstrzymuje się z uznanien drzewostanów za refereancyjne, przy czym nie planuje w nich pozyskania drewna.

Ponadto w wydzieleniu   w którym  istnieje drzewostan mateczny oraz w założonych   blokach  upraw pocchodnych , które należy stopniowo wypełniać uprawami pochodnymi, odpowiednio do zapasu sadzonek z nasion wyłączonych drzewostanów nasiennych, nie zdecydowano o włączeniu tych powierzchni do powyższego wykazu.

Szczegółowe informacje zawiera tabela uwzględniajaca wniesione uwagi i uzasadnienie ich przyjęcia lub odrzucenia umieszczona w linku powyżej.