Web Content Display
Aktualizacja regulaminu obszarów "Zanocuj w lesie"
Zgodnie z Decyzją nr 46/2022 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 09.06.2022 r. zmianie uległ regulamin obszarów "Zanocuj w lesie".
Jak wczytacie się w treśc nowego regulaminu to dowiecie się że można na nasyzm terenie uzytkowac już turystycznych kuchenek gazowych do przygotowywania posików z zachowaniem ogólnych zasad BHP.
Dotychczasowo pozwolenie takie funkcjonowało na kilku pilotażowych obszarach. Ale zdaliśmy ezgamin z odpowiedzialności i od 9 czerwca tego roku, Nadleśniczowie mogą umożliwić na zarządzanych przez nich terenach z programu "Zanocuj w lesie" korzystanie z kuchenek gazowych.
Jednak taka możliwośc nie jest obligatoryjna i planując pobyt, albo wycieczkę/marszrutę przez tereny z kilku nadleśnictw dobrze jest się zapoznać z obowiązującymi w nich regulaminami.
Tak, Tak, każde nadleśnictwo ma inny ale wszystkie sa do siebie podobne i dla ułatwienia dodam że zapisy odnośnie kuchenek powinny znajdować się w okolicach pkt. 17.
Przypominam także o konieczności zgłoszenia pobytu grupy większej niż 9 osobowa i pobytu dłuższego niż 2 noce w danym obsarze.
Dodam, że każde zgłoszenie o pobycie to większe bezpieczeństwo dla Was a i miły gest w Naszą stronę.
Fajnie jest, gdy będąc gospodarzem terenu, wiadomym jest kto na nim przebywa.
Gdyby pojawiły się jakiekolwiek pytania proszę o kontakt.
Kordynator programu "Zanocuj w lesie"
Maciej Krzak
Web Content Display
I-wszy nocleg na obszarach "Zanocuj w Lesie"
Informacja poszła w świat i członkowie grupy "Bushcraft Dolny Śląsk" zawitali w rejony udostępnione w ramach programu "Zanocuj w Lesie" na terenie Nadlesnictwa Bolesławiec.
Z ich krótkich relacji wynika, że tereny przypadłu do gustu a "MUO" sprawdziło się doskonale.
Oto kilka słów, którymi podzielili się Nas goście :)
Tomek S. - Okolice Osieczowa. Nadleśnictwo Bolesławiec. Dziękujemy pięknie za udostępnienie fajnego terenu i trud włożony w zrobienie paleniska. Jest bardzo praktyczne i bezpieczne. Trafiliśmy na okienko pogodowe i udało się bez deszczu. Miejscówka super i można śmiało polecić. Większym grupom zalecamy wybranie gleby, chyba że dalsza odległość od ogniska do hamaka nie sprawia problemu. Z pewnością powtórzymy!
A poniżej kilka zdjeć więc zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji
Web Content Display
MUO czyli miejsca używania ognia

Niezmiernie miło nam poinformować, że wszystkie 3 MUO zostały już skonstruowane.
Nasi dzielni budowniczowie dołozyli starań aby wyrobić się w czasie jak najszybciej i wykonali wszystkie 3 MUO w ciągu kilku dni. Oczywiście nie zważając na niekorzystne warunki pogody czy nawał innych zajęć.
Mamy nadzieję, że wyznaczone miejsca w których można uzywać ognia przypadną Wam do gustu, zarówno pod względem ich samego wykonania a także z uwagi na ich lokalizację.
Tak tylko dla przypomnienia, przypominamy aby nikt nie zapomniał :) o obowiązującym Regulaminie korzystania z MUO a także o ogólnej zasadzie "leave no trace".
Web Content Display
Ankieta - Wasze zdanie nt. programu
Lubisz spędzać czas na łonie natury?
Chodzisz na wycieczki do lasu?
Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości?
Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę.
Zajmie ok. 10 minut.
Lasy Państwowe umożliwiają nocowanie w lesie, w tym uprawienie surwiwalu i bushcraftu na wybranych obszarach leśnych w ramach ogólnopolskiego Programu pt. ”Zanocuj w lesie”. W związku z tym pytamy osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu w lesie o ich doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania Programu.
Ankieta jest anonimowa
Asset Publisher
Powierzchnie referencyjne - konsultacje społeczne
Powierzchnie referencyjne - konsultacje społeczne
Ogłoszenie o rozpoczęciu konsultacji społecznych.
Mając na uwadze obowiązek spełnienia wymagań wskaźnika 6.4.2 obowiązującego standardu FSC-STD-POL-01-01-2013 PL, w związku z przeprowadzoną weryfikacją wyznaczonych powierzchni referencyjnych, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bolesławiec ogłasza konsultacje społeczne, proponowanych zmian w wykazie powierzchni referencyjnych, których zakres obrazuje załączona pod poniższym linkiem tabela:
Wykaz powierzchni referencyjnych poddanych konsultacjom społecznym
Kody siedlisk Natura 2000
2330 - Wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi;
3130 - Brzegi lub osuszone dna zbiorników wodnych ze zbiorowiskami z klas
Litorelletea i Isoëto-Nanojuncetea;
3150 - Starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami
z Nympheion, Potamion;
4030 - Suche wrzosowiska Calluno-Genistion, Pohlio-Callunion, Calluno-
Arctostaphylion;
7140 - Torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością
z Scheuchzerio–Caricetea nigrae);
9110 - Kwaśne buczyny Luzulo-Fagenion;
9170 - Grąd środkowoeuropejski Galio-Carpinetum i subkontynentalny Tilio-
Carpinetum;
9190 - Kwaśne dąbrowy Quercetea robori-petraeae;
91D0 - Bory i lasy bagienne Vaccinio uliginosi-Betuletum pubescentis, Vaccinio
uliginosi-Pinetum, Pino mugo-Sphagnetum, Sphagno girgensohnii-Piceetum i
brzozowo-sosnowe bagienne lasy borealne;
91E0 - Łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe Salicetum albo-fragilis,
Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae, olsy źródliskowe;
91F0 - Łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe Ficario-Ulmetum.
Uwagi i wnioski można wnosić za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres nadleśnictwa : Nadlesnictwo Bolesławiec ; ul.M.Brody 2A;59-700 Bolesławiec lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres : boleslawiec@wroclaw.lasy.gov.pl do dnia 29.03.2022r.
Po uwzględnieniu uwag i wniosków publikujemy zatwierdzony wykaz powierzchni referencyjnych :
Wykaz wraz z uzasadnieniem przyjęcia/odrzucenia uwag.
Mapy:
Leśnictwo Bolesławiec cz.1, cz.2
Dziękujemy stronom zainteresowanym za wniesienie uwag.
Na chwilę obecną nie wprowadzono do wykazu ekosystemów reprezentatywnych, wydzieleń w obszarze Obszaru Natura 2000 - PLH020090 Dabrowy Kliczkowskie.
Przewidywany termin ustanowienia zarządzenia w sprawie Planu Zadań Ochronnych dla powyższego obszaru to II kwartał 2023 r.
Do tego czasu Nadleśnictwo wstrzymuje się z uznanien drzewostanów za refereancyjne, przy czym nie planuje w nich pozyskania drewna.
Ponadto w wydzieleniu w którym istnieje drzewostan mateczny oraz w założonych blokach upraw pocchodnych , które należy stopniowo wypełniać uprawami pochodnymi, odpowiednio do zapasu sadzonek z nasion wyłączonych drzewostanów nasiennych, nie zdecydowano o włączeniu tych powierzchni do powyższego wykazu.
Szczegółowe informacje zawiera tabela uwzględniajaca wniesione uwagi i uzasadnienie ich przyjęcia lub odrzucenia umieszczona w linku powyżej.