Web Content Display
Powierzchnie referencyjne - konsultacje społeczne
Ogłoszenie o rozpoczęciu konsultacji społecznych.
Mając na uwadze obowiązek spełnienia wymagań wskaźnika 6.4.2 obowiązującego standardu FSC-STD-POL-01-01-2013 PL, w związku z przeprowadzoną weryfikacją wyznaczonych powierzchni referencyjnych, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bolesławiec ogłasza konsultacje społeczne, proponowanych zmian w wykazie powierzchni referencyjnych, których zakres obrazuje załączona pod poniższym linkiem tabela:
Wykaz powierzchni referencyjnych poddanych konsultacjom społecznym
Kody siedlisk Natura 2000
2330 - Wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi;
3130 - Brzegi lub osuszone dna zbiorników wodnych ze zbiorowiskami z klas
Litorelletea i Isoëto-Nanojuncetea;
3150 - Starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami
z Nympheion, Potamion;
4030 - Suche wrzosowiska Calluno-Genistion, Pohlio-Callunion, Calluno-
Arctostaphylion;
7140 - Torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością
z Scheuchzerio–Caricetea nigrae);
9110 - Kwaśne buczyny Luzulo-Fagenion;
9170 - Grąd środkowoeuropejski Galio-Carpinetum i subkontynentalny Tilio-
Carpinetum;
9190 - Kwaśne dąbrowy Quercetea robori-petraeae;
91D0 - Bory i lasy bagienne Vaccinio uliginosi-Betuletum pubescentis, Vaccinio
uliginosi-Pinetum, Pino mugo-Sphagnetum, Sphagno girgensohnii-Piceetum i
brzozowo-sosnowe bagienne lasy borealne;
91E0 - Łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe Salicetum albo-fragilis,
Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae, olsy źródliskowe;
91F0 - Łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe Ficario-Ulmetum.
Uwagi i wnioski można wnosić za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres nadleśnictwa : Nadlesnictwo Bolesławiec ; ul.M.Brody 2A;59-700 Bolesławiec lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres : boleslawiec@wroclaw.lasy.gov.pl do dnia 29.03.2022r.
Po uwzględnieniu uwag i wniosków publikujemy zatwierdzony wykaz powierzchni referencyjnych :
Wykaz wraz z uzasadnieniem przyjęcia/odrzucenia uwag.
Mapy:
Leśnictwo Bolesławiec cz.1, cz.2
Dziękujemy stronom zainteresowanym za wniesienie uwag.
Na chwilę obecną nie wprowadzono do wykazu ekosystemów reprezentatywnych, wydzieleń w obszarze Obszaru Natura 2000 - PLH020090 Dabrowy Kliczkowskie.
Przewidywany termin ustanowienia zarządzenia w sprawie Planu Zadań Ochronnych dla powyższego obszaru to II kwartał 2023 r.
Do tego czasu Nadleśnictwo wstrzymuje się z uznanien drzewostanów za refereancyjne, przy czym nie planuje w nich pozyskania drewna.
Ponadto w wydzieleniu w którym istnieje drzewostan mateczny oraz w założonych blokach upraw pocchodnych , które należy stopniowo wypełniać uprawami pochodnymi, odpowiednio do zapasu sadzonek z nasion wyłączonych drzewostanów nasiennych, nie zdecydowano o włączeniu tych powierzchni do powyższego wykazu.
Szczegółowe informacje zawiera tabela uwzględniajaca wniesione uwagi i uzasadnienie ich przyjęcia lub odrzucenia umieszczona w linku powyżej.
Web Content Display
INFORMACJA O PRZETARGU PISEMNYM NA SPRZEDAŻ SAMOCHODU – SUZUKI GRAND VITARA


Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Bolesławiec
z siedzibą w Bolesławcu przy ulicy Mikołaja Brody 2A
ogłasza przetarg pisemny na sprzedaż
samochodu osobowego marki Suzuki Grand Vitara
Zapraszamy do zapoznania się z załączoną dokumentacją.
EDIT- 09.05.2022 r.
Informacja z otwarcia ofert znajduje się w plikach poniżej. Nazwadokumentu - "Informacja z otwarcia ofert 09.05.2022r.pdf"
Web Content Display
Rozpoczęcie sezonu ochrony przeciwpożarowej na terenie Nadleśnictwa Bolesławiec

W tym roku zaczęliśmy wcześniej. Od 15 marca 2022 roku ruszyła akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej lasu.
Z roku na rok okres akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu rozpoczyna się chwilkę wcześniej. Związane to jest z niskim stanem wód powierzchniowych, ale także z brakiem śniegu w zimie i opadów jesienią czy na wiosnę.
Po chwilowym załamaniu pogody, które miało miejsce pod koniec stycznia już od polowy lutego mamy w sumie słoneczną i ciepłą aurę, która niestety "suszy na wiór" ściółkę w lesie, ale także i trawy na polach.
To zjawisko można doskonale zaobserwować idąc przez las i słuchając jego odgłosów. Usłyszymy wtedy trzaski w koronach sosen. To właśnie strzelają szyszki, które wyschły już na tyle, że zaczynają otwierać swoje łuski, aby uwolnić na świat nowe pokolenie lasu.
Niestety kolejnym przykładem niskiej wilgotności lasu czy pól są właśnie pożary tych drugich. Pomimo wielu lat edukacji i posiadacze nieruchomości rolnych często decydują się właśnie na tą metodę "oczyszczenia pola" czy łąki. Nikt niestety nie zastanawia się czy przynosi to więcej korzyści czy strat w ogólnym rozrachunku.
Wydaje się, że takie postępowanie w czasach walki "o każdą kroplę wody" jest zupełnie pozbawione sensu.
Kilka ciekawych faktów nt. pożarów lasów, ale także i łąk znajdziecie poniżej.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami, ale i jednocześnie prosimy o rozwagę podczas pobytu w lesie czy na łące.
Pamiętajcie!!!
"Las rośnie wolno, ale płonie szybko"
Jeżeli chcesz wiedzieć trochę więcej na powyższy temat to zapraszamy do kontaktu.
Specjalista Służby Leśnej
Maciej Krzak
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kilka faktów o wypalaniu traw:
- Pożary traw powodują spustoszenie dla flory i fauny. Płoną nie tylko rośliny, w tym cenne, chronione gatunki, ale i zwierzęta: jeże, lisy, zające schowane w bruździe, płazy, gady, nawet sarny, dziki, które w tym czasie przebywały na powierzchni. Płomienie niszczą miejsca bytowania tych zwierząt, w tym m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, czy saren.
- Przed pożarem nie uchronią się uciekające zwierzęta. Wiatr przenosi płomienie z prędkością do 20 km / godz!!! Tymczasem chociażby jeże nie poruszają się z taką prędkością. Małe zające przywierają do ziemi ze strachu i nie uciekają. Te, które zrywają się do ucieczki, wpadają w popłoch, tracą orientację i często wbiegają prosto w płomienie.
- Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajkami lub pisklętami, np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków, czajek
- Wbrew obiegowej opinii pożar łąki nie użyźni gleby, a wręcz odwrotnie – wyjałowi ją. Cenne rośliny wyginą, a najszybciej odrosną chwasty. Wypalanie traw to najgorszy sposób przygotowania łąki do wegetacji.
- Ogień z łąk przenosi się na pobliskie lasy. Niszcząc młode drzewa, a te dojrzałe i starodrzewy poważnie uszkadzając. Każdego roku dochodzi do kilkunastu tego typu pożarów. Coraz cieplejsze i suchsze wiosny powodują, że to potencjalne niebezpieczeństwo coraz bardziej przekłada się na realne.
- Umyślne wypalanie traw, to również wysokie koszty i straty materialne. Strażacy oszacowali, że w ubiegłym roku poniesione straty wyniosły niemal 41 mln zł. Natomiast podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem nieużytków zużyto 183 413 171 l wody, co odpowiada pojemności 49 basenów olimpijskich. W tym samym czasie Lasy Państwowe wydają rocznie 100 mln złotych na ochronę przeciwpożarową.
- Wypalanie traw jest zabronione! Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tys. zł, a w przypadkach, kiedy zagrożone jest mienie lub życie – od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia od 5 do 25 proc., a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.
- Wypalanie łąk a kleszcze: Owszem, na powierzchni wypalanej łąki także giną kleszcze, jednak te możemy znaleźć także w lesie, czy na trawniku w środku miasta. Jednak szkody, jakie przynosi wypalanie, są nieporównywalnie większe dlatego nie można tego rozważać w kwestiach “korzyści” nawet pod kątem braku obecności kleszczy na tym fragmencie ziemi.
Ilość kleszczy jest związana w znacznie większym stopniu przez brak długotrwałych, mroźnych zim, ilość żywicieli, które je przenoszą (czyli także człowiek, ale i zwierzęta domowe) itp. a nie tylko przez ilość nieużytków.
Web Content Display
„Senior Online” 7 marca 2022 roku
Informacja z KPP w Bolesławcu nt. akcji Bezpieczny senior Online 2022
Bolesławieccy policjanci zapraszają seniorów na spotkanie online. 7 marca 2022 roku o godzinie 9.00 odbędzie się spotkanie profilaktyczne w ramach wojewódzkiej koncepcji „Senior Online”.
W poniedziałek, 7 marca funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu zapraszają wszystkich seniorów na kolejne spotkanie profilaktyczne, przy wykorzystaniu sieci internetowej.
Spotkanie z policjantami odbędzie się w godzinach 9.00-9.30, jeżeli chcesz dołączyć kliknij TUTAJ lub w serwisie YouTube na profilu Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu.
Web Content Display
Cennik na drewno
Cenniki detaliczne
na drewno i inne produkty pozyskane kosztem nadleśnictwa w lesie oraz pozyskane bez kosztów
Cennik aktualny
CENNIK DETALICZNY na drewno na II półrocze 2022r. DECYZJA NADLEŚNICZEGO nr 12;CENY NETTO; CENY BRUTTO
CENNIK DETALICZNY na drewno na 2022r. DECYZJA NADLEŚNICZEGO nr 2;CENY NETTO;CENY BRUTTO
CENNIK DETALICZNY na 2022r. DECYZJA NADLEŚNICZEGO nr 1, CENY NETTO, CENY BRUTTO
WARUNKI KUPNA DREWNA W LEŚNICTWIE - Zarządzenie Nadleśniczego nr 15 z dnia 28 sierpnia 2001r.
Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nadleśniczego nr 15 z dnia 28.08.2001r.
REGULAMIN SPRZEDAŻY DETALICZNEJ- Zarządzenie Nr 1/2022 Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolesławiec z dnia 14 stycznia 2022 roku
Regulamin sprzedaży detalicznej w siedzibie Nadleśnictwa - Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 1/2022 Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolesławiec z dnia 14.01.2022 r.
Regulamin sprzedaży detalicznej w kancelariach leśnictw - Załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr 1/2022 Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolesławiec z dnia 14.01.2022 r.
Zasady użytkowania drukarek rejestrujących - Załącznik nr 3 do Zarządzenia Nr 1/2022 Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolesławiec z dnia 14.01.2022 r.
cenniki nieaktualne
Cennik na drewno na I półrocze 2015r.
Cennik na drewno na II półrocze 2015r.
CENNIK DETALICZNY NA DREWNO NA 2018 rok
Cennik detaliczny na I półrocze 2020r TAK JAK WSZYSTKIE CENNIKI dostępne są na stronie BIP Nadleśnictwa
CENNIK DETALICZNY na drewno NA II PÓŁROCZE 2020 R. CENY NETTO, CENY BRUTTO.
CENNIK DETALICZNY NA 2021 r. I pólrocze DECYZJA NADLEŚNICZEGO , CENY NETTO, CENY BRUTTO
CENNIK DETALICZNY NA 2021 r. II pólrocze DECYZJA NADLEŚNICZEGO, CENY NETTO, CENY BRUTTO
Web Content Display
MUO czyli miejsca używania ognia

Niezmiernie miło nam poinformować, że wszystkie 3 MUO zostały już skonstruowane.
Nasi dzielni budowniczowie dołozyli starań aby wyrobić się w czasie jak najszybciej i wykonali wszystkie 3 MUO w ciągu kilku dni. Oczywiście nie zważając na niekorzystne warunki pogody czy nawał innych zajęć.
Mamy nadzieję, że wyznaczone miejsca w których można uzywać ognia przypadną Wam do gustu, zarówno pod względem ich samego wykonania a także z uwagi na ich lokalizację.
Tak tylko dla przypomnienia, przypominamy aby nikt nie zapomniał :) o obowiązującym Regulaminie korzystania z MUO a także o ogólnej zasadzie "leave no trace".
Web Content Display
Ankieta - Wasze zdanie nt. programu
Lubisz spędzać czas na łonie natury?
Chodzisz na wycieczki do lasu?
Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości?
Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę.
Zajmie ok. 10 minut.
Lasy Państwowe umożliwiają nocowanie w lesie, w tym uprawienie surwiwalu i bushcraftu na wybranych obszarach leśnych w ramach ogólnopolskiego Programu pt. ”Zanocuj w lesie”. W związku z tym pytamy osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu w lesie o ich doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania Programu.
Ankieta jest anonimowa
Asset Publisher
Asset Publisher
ASFV w populacji dzików
ASFV w populacji dzików
Afrykański pomór świń u dzików wywołany wirusem
Przed dwoma tygodniami potwierdzone zostało wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie. Tym samym wirus ASF (ASFV) znalazł się na obszarze Unii Europejskiej (UE). Biorąc pod uwagę fakt, że regulacje prawne UE zakładają, że w przypadku wystąpienia ASF na terenie jakiegokolwiek kraju wspólnoty, zamyka się obrót trzodą chlewna oraz mięsem nie w całym kraju, jak to miało miejsce w przeszłości, a jedynie w okręgach zapowietrzonym i zagrożonym, oraz mając na uwadze fakt, że ASFV może krążyć w populacji litewskich dzików, zagrożenie wprowadzenia ASFV na terytorium innych, szczególnie sąsiadujących z Litwą krajów UE, jest bardzo wysokie.
Fakt, występowania ASFV w populacji dzików stwarza potrzebę włączenia myśliwych oraz leśników w program szkolenia, którego celem jest uświadomienie roli myśliwych i leśniczych w ochronie Polski przed rozprzestrzenieniem się ASF w populacji dzików bytujących w naszych lasach, a tym samym ochronę krajowych stad świń przed wirusem ASF, który w pierwszej kolejności może znaleźć się wśród dzików.
Poniżej zostały przedstawione najczęściej zadawane pytania dotyczące ASF u dzików wraz z odpowiedziami.
Czym jest afrykański pomór świń?
Afrykański pomór świń jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików. W krajach afrykańskich - na południe od Sahary, w których choroba ta pojawiła się około 100 lat temu i występuje sporadycznie do dzisiaj, podobnie jak na półwyspie iberyjskim, gdzie ASF został zwalczony w 1999 r., wirus ASF może być przenoszony również przez kleszcze - gatunek, który w naszej strefie klimatycznej nie odgrywa istotnej roli.
Jaki jest przebieg i objawy kliniczne ASF u dzików?
U dzików europejskich infekcja prowadzi do bardzo ciężkich, ale nieswoistych objawów ogólnych, jak gorączka, osowienie, utrata apetytu, zaburzenia w poruszaniu się i problemy w oddychaniu. Wystąpić mogą również krwawienia (z nosa, krwawa biegunka, krwawienia skóry). Chore zwierzęta wykazują między innymi ograniczony odruch ucieczki lub inne objawy, jak niechęć do poruszania się i utrata orientacji. Choroba dotyczy wszystkich grup wiekowych i obu płci dzików w równym stopniu i w większości przypadków prowadzi do padnięć zwierząt w okresie 7 - 10 dni po zakażeniu.
Po przekrojeniu zwłok dzika należy zwrócić uwagę na: przekrwione i powiększone węzły chłonne, powiększoną śledzionę i wybroczyny w narządach wewnętrznych, w skórze lub pod skórą. Płuca i drogi oddechowe są często wypełnione pianą.
Brak wymienionych zmian nie wyklucza, że przyczyną nagłego padnięcia dzika, a częściej większej liczby dzików, może być ASF. Z tego powodu zauważenie zwiększonych padnięć dzików powinno stanowić sygnał do podejrzenia ASF. Sekcja dzików powinna być wykonana wyłącznie przez lekarza weterynarii.
Jak choroba jest przenoszona?
Choroba może być przenoszona bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę lub pośrednio przez zanieczyszczone przedmioty. W niekorzystnych okolicznościach, do wprowadzenia wirusa na teren naszego kraju, może wystarczyć porzucona kanapka z wędliną sporządzona z mięsa chorego dzika lub świni. Szczególnie niebezpieczna w aspekcie przenoszenia zarazy jest krew dzików. Najmniejsza ilość krwi wystarczy do zakażenia wrażliwych dzików lub świń.
Na co należy zwrócić uwagę?
Wskazane jest zdawanie sobie sprawy z faktu, że aktualnie dziki mogą być ważnym wektorem we wprowadzeniu wirusa ASF do Polski i jego szerzeniu się w populacji dzików, a później świń.
Prosi się zatem myśliwych i leśników o zwrócenie uwagi na zwiększone padnięcia w lesie dzików i poinformowanie o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii (PLW), bezpośrednio, lub za pośrednictwem organów administracji lokalnej. Należy także pobrać próbki do badań laboratoryjnych, które zostaną przesłane do laboratorium przez PLW. Optymalne są próbki krwi i śledziony, ewentualnie węzły chłonne, migdałki, płuca, a w ostateczności, jeśli brak jest wymienionych narządów w tuszy dzika, kość długa lub mostek. Do badań mogą być przesłane nawet tkanki z postępującym procesem gnilnym.
Szczególnie ostrożnym należy być z przedmiotami zanieczyszczonymi krwią lub, które miały z nią kontakt. Do tych przedmiotów należą sprzęt łowiecki, buty, ubiór, szmaty, naczynia, noże.
Prosi się myśliwych o przestrzeganie zasad higieny po polowaniach (nie pozostawianie patrochów w lesie po zakończeniu polowania; dezynfekcję sprzętu łowieckiego).
Myśliwi powinni unikać wchodzenia do chlewni min. Przez 48 godz. od zakończenia polowania.
Litwa jest atrakcyjnym krajem dla turystów i myśliwych. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że trofea i inne produkty z dzików mogą stanowić źródło wirusa i stwarzać ryzyko przeniesienia wirusa ASF i dalszego szerzenia się choroby. To samo dotyczy ubioru i innych przedmiotów.
Jak choroba jest zwalczana?
Niestety nie ma szczepionki przeciw afrykańskiemu pomorowi świń, dlatego w zwalczaniu ASF wśród dzików najważniejsze jest zachowanie środków ostrożności i regulacja ich populacji.