Asset Publisher
Martwe drewno
Martwe drewno
ROLA " MARTWEGO DREWNA"
Pozostawione w lesie drewno jest źródłem powoli uwalnianych do gleby związków azotowych (potrzebnych do wzrostu roślin);
zatrzymuje w sobie atomy węgla, czyli opóźniania powrót dwutlenku węgla do atmosfery; współtworzy i wzbogaca „nadziemną" strukturę środowiska, strukturę dna lasu i strukturę gleby.
Bakterie i grzyby rozwijają się na martwym drewnie trawiąc zawarte w nim substancje. Grzybnią i bakteriami żywią się różne gatunki owadów. Z kolei te owady stanowią pokarm innych owadów oraz pajęczaków, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Na dodatek na grzybach rozkładających drewno pasożytują inne gatunki grzybów. Materia, z której zbudowane było niegdyś drzewo, przechodząc przez łańcuch zjadających i zjadanych, trafia z powrotem do środowiska, by w dalszym procesie (prowadzonym głównie przez grzyby i bakterie) osiągnąć postać prostych związków chemicznych, możliwych do wykorzystania przy budowie komórek następnej generacji drzew.
Dziuple to istotny składnik struktury lasu, będący skutkiem obumierania drzew.
W Polsce w dziuplach gniazduje 9 gatunków dzięciołów i 32 inne gatunki ptaków. Zamieszkują je również inne zwierzęta: kuna leśna, wiewiórka, popielica, żołędnica, koszatka, orzesznica, mysz leśna i kilka gatunków nietoperzy. Gnieżdżą się w nich osy, szerszenie i pszczoły, są też schronieniem wielu dziesiątek gatunków innych owadów i pajęczaków.
Leżące duże pnie kształtują sposób zbierania się i odpływu wody, sprzyjają powstawaniu kałuż, tamują śródleśne strumyki, same nasiąkają wodą.
Zbutwiałe drewno może wchłonąć sześciokrotnie większą masę wody niż jego własna masa.
Las z dużą ilością martwego drewna jest w stanie zatrzymać i opóźnić spływ znacznej ilości wody opadowej (z deszczu lub topniejącego śniegu), co zmniejsza ryzyko powodzi na terenach zamieszkałych.
Tak zgromadzona woda może stać się rezerwą na czas suszy i z kolei zmniejszać ryzyko pożaru.
Asset Publisher
Lotnicze zwalczanie szkodników pierwotnych sosny - Archiwalny
Lotnicze zwalczanie szkodników pierwotnych sosny - Archiwalny
Nadleśnictwo Bolesławiec informuje o zamiarze przeprowadzenia zabiegów ratowniczych drzewostanów wysokich z wykorzystaniem sprzętu lotniczego na terenach leśnych będących w zarządzie Nadlesnictwa Bolesławiec, połozonych na obszarze Starostwa Powiatowego Bolesławiec, Gmina Bolesławiec i Gmina Osiecznica.
Samolot z którego dokonywane będa opryski to Antonow An- 2R
Do zwalczania gąsienic motyli Brudnicy mniszki zasosowany zostanie środek ochrony roślin o nazwie DIMILIN 480 SC w dawce 0,005-0,1 l/ha.
Etykieta środka dostępna jest nna stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: https://bip.minrol.gov.pl/Informacje-Branzowe/Produkcja-Roslinna/Ochrona-Roslin/Etykiety-Srodkow-Ochrony-Roslin/Etykiety-C-D
Termin zabiegu: od 24.05 do 15.06.2018r. zgłoszony do WIORIN może ulec wydłużeniu ze względu na trudne do przewidzenia warunki pogodowe.
Na czas zabiegu ( i okres prewencji ) zostanie wprowadzony czasowy zakaz wstępu do lasu od 24.05.2018r. do odwołania.
Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji) wynosi dla runa leśnego 24 godziny.
Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc do biura Nadleśnictwa pod nr tel. (75)7323616