Asset Publisher Asset Publisher

Martwe drewno

Martwe drewno

ROLA " MARTWEGO DREWNA"

Pozostawione w lesie drewno jest źródłem powoli uwalnianych do gleby związków azotowych (potrzebnych do wzrostu roślin);

zatrzymuje w sobie atomy węgla, czyli opóźniania powrót dwutlenku węgla do atmosfery; współtworzy i wzbogaca „nadziemną" strukturę środowiska, strukturę dna lasu i strukturę gleby.

Bakterie i grzyby rozwijają się na martwym drewnie trawiąc zawarte w nim substancje. Grzybnią i bakteriami żywią się różne gatunki owadów. Z kolei te owady stanowią pokarm innych owadów oraz pajęczaków, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Na dodatek na grzybach rozkładających drewno pasożytują inne gatunki grzybów. Materia, z której zbudowane było niegdyś drzewo, przechodząc przez łańcuch zjadających i zjadanych, trafia z powrotem do środowiska, by w dalszym procesie (prowadzonym głównie przez grzyby i bakterie) osiągnąć postać prostych związków chemicznych, możliwych do wykorzystania przy budowie komórek następnej generacji drzew.

Dziuple to istotny składnik struktury lasu, będący skutkiem obumierania drzew.

W Polsce w dziuplach gniazduje 9 gatunków dzięciołów i 32 inne gatunki ptaków. Zamieszkują je również inne zwierzęta: kuna leśna, wiewiórka, popielica, żołędnica, koszatka, orzesznica, mysz leśna i kilka gatunków nietoperzy. Gnieżdżą się w nich osy, szerszenie i pszczoły, są też schronieniem wielu dziesiątek gatunków innych owadów i pajęczaków.

Leżące duże pnie kształtują sposób zbierania się i odpływu wody, sprzyjają powstawaniu kałuż, tamują śródleśne strumyki, same nasiąkają wodą.

Zbutwiałe drewno może wchłonąć sześciokrotnie większą masę wody niż jego własna masa.

Las z dużą ilością martwego drewna jest w stanie zatrzymać i opóźnić spływ znacznej ilości wody opadowej (z deszczu lub topniejącego śniegu), co zmniejsza ryzyko powodzi na terenach zamieszkałych.

Tak zgromadzona woda może stać się rezerwą na czas suszy i z kolei zmniejszać ryzyko pożaru.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Projekt „Dobre z Lasu”,

Projekt „Dobre z Lasu”,

Nadleśnictwo Bolesławiec zaprasza do podjęcia współpracy. „DOBRE Z LASU” – OFERTA FRANCZYZY

Projekt „Dobre z Lasu”, realizowany przez Lasy Państwowe, ma na celu promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów.  Jednym z celów projektu jest umożliwienie dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności. Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki prowadzonej przez polskich leśników zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej. Pozwala ona na korzystanie z dóbr, które daje las, bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii. Powyższe cele mogą być zrealizowane dzięki wprowadzeniu na rynek polski  marki „Dobre z Lasu” dającej gwarancję, że żywność, którą mamy w dłoni, jest zdrowa i smaczna. To także symbol gospodarowania zasobami przyrody w sposób zrównoważony i zgodny z misją Lasów Państwowych oraz oparty  na zasadzie równomiernego zaspokajania potrzeb obu współzależnych od siebie stron – lasu i ludzi.

Lasy Państwowe oferują współpracę na zasadzie franczyzy, w której sklep „Dobre z Lasu” jest własnością lub zarządzany jest przez niezależnego Operatora, prowadzącego działalność gospodarczą na swój koszt i ryzyko, na podstawie umowy zawartej pomiędzy Operatorem a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych (RDLP) we Wrocławiu ul. Grunwaldzka 90, 50-357 Wrocław.

Sklepy oznakowane szyldem „Dobre z Lasu” oferują sprzedaż produktów takich jak:

a) Wędliny z dziczyzny (świeże i pakowane);

b) Mięso z dziczyzny;

c) Przetwory mięsne;

d) Przetwory inne;

e) Miody;

f) Soki;

g) Grzyby – suszone i marynowane;

h) Herbaty;

i) Zioła;

j) Owoce runa leśnego;

k) Produkty uzupełniające pochodzenia leśnego;

l) Ryby;

Franczyza marki „Dobre z Lasu” może być realizowana w różnych wariantach, dostosowanych do potrzeb i możliwości Operatora – pliki ze szczegółami (projekty umów) dostępne w materiałach do pobrania.

Podmiot,  który zdecyduje się na podjęcie współpracy może liczyć na wsparcie przy otwarciu sklepu, materiały promocyjne oraz edukacyjne, ulotki, konkursy dla klientów, zakładka na stronie www.dobrezlasu.pl., udostępnienie sklepu internetowego, realizacja zamówień dla Nadleśnictw z obszaru RDLP, okresowe szkolenie pracowników, specjalne ceny zakupu u producentów zakwalifikowanych jako „Dobre z Lasu”. Wsparcie merytoryczne zapewnia Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Dodatkowe informacje o projekcie i sklepie można znaleźć na stronie: http://www.dobrezlasu.pl

Podmioty zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu pod adresem:  boleslawiec@wroclaw.lasy.gov.pl lub telefonicznie 75 732 36 16, kom. 509 203 278 w terminie do 26.11.2021 r.