Web Content Display Web Content Display

ZANOCUJ W LESIE - BOLESŁAWIEC

Opisy, zasady, informacje czyli ogólne informacje o realizacji programu "Zanocuj w Lesie" na terenie Nadleśnictwa Bolesławiec.

ZANOCUJ W LESIE – Ruszamy od 1-go maja !!!

 

Witajcie Wędrowcy i Bushcraftowcy!!!

Niezmiernie miło nam Was powitać

i poinformować, że od 1go maja 2021 roku ruszamy oficjalnie z programem

„Zanocuj w Lesie”

 

23 kwietnia Nadleśniczy zatwierdził decyzję, która uruchamia 2 obszary przeznaczone do realizacji zadań programu.

Łączna ich powierzchnia to prawie 1650 ha.

Każdy znajdzie dla siebie kawałek lasu do obcowania z przyrodą, do „nocowania na dziko” czy też do realizowania swoich pasji związanych z bushcraftem albo surviwalem.

Jednak żeby nie było tak kolorowo to pamiętajcie, że obowiązują w nich takie same zasady jak na terenie całych lasów (Rozdział 5 ustawy o lasach - wybór) a dodatkowo należy także zapoznać się z regulaminem korzystania z obszarów załącznik nr 2..

Wszystko to w trosce o Wasze bezpieczeństwo

Na terenie obszarów zostały wyznaczone miejsca w których będzie można bezpiecznie używać otwartego ognia – rozpalić małe ognisko albo korzystać z kuchenki gazowej.

Miejsca te nazwaliśmy MUO czyli Miejsca Używania Ognia. Żeby wszystko było jasne i czytelne oraz aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności opracowany został regulamin korzystania z tych miejsc - załącznik nr 3.

MUO zostały oznaczone na mapach a dodatkowo zostały umieszczone na mapie zbiorczej na dole strony.

W terenie odnajdziecie je łatwo ponieważ będą specjalnie dla Was przygotowane, jednak dajcie nam na to chwilę czasu smiley

Zgodnie z ogólnopolskimi ustaleniami na wyznaczonych obszarach można nocować nie dłużej niż 2 noce w jednym miejscu lub w grupie nie większej niż 9 osób.

Jednak gdybyście chcieli zawitać do nas na dłużej lub w liczniejszej grupie to trzeba wypełnić formularz zgłoszenia noclegu.

Formularz można wydrukować, zeskanować i przesłać na adres e-mail nadleśnictwa, przesłać pocztą tradycyjną lub dostarczyć osobiście do skrzynki podawczej (tylko podajcie swój e-mail bo na niego przyjdzie potwierdzenie).

Dodatkowo formularz można wypełnić elektronicznie i opatrzyć elektronicznym podpisem kwalifikowanym – po kliknięciu pola podpis zostaniecie poproszeni o wskazanie podpisu a po podpisaniu otworzy się automatycznie Wasz klient pocztowy.

Tylko pamiętajcie, że formularz należy dostarczyć do nas przynajmniej na dwa dni robocze wcześniej niż planujecie przyjazd.

Nie zapomnijcie także zapoznać się z klauzulą RODO.

Po otrzymaniu formularza z nadleśnictwa na wskazany w nim adres mailowy prześlemy potwierdzenie :)

Aby zapewnić Wam bezpieczeństwo, na dole strony znajdziecie mapkę aktywną która będzie aktualizowana przynajmniej raz w miesiącu.

Dwie rzeczy są na niej bardzo ważne.

Pierwsza rzecz to te czerwone obszary, w których są lub będą aktualnie prowadzone w tym miesiącu prace leśne. Są to obszary tymczasowo wyłączone z możliwości nocowania i spędzania czasu. Prowadzone są na nich prace leśne związane z pozyskaniem drewna, a więc głośne maszyny i niebezpieczeństwo, że coś Wam "poleci na głowę". Prace leśne to także inne prace związane z gospodarką leśną jak sadzenie, prace pielęgnacyjne i inne.

Druga rzecz to gwiazdka przy nazwie mapy po prawej stronie. Jeżeli ją klikniecie, to po zalogowaniu na Wasze konto Google będziecie mogli sobie dodać mapę do Waszych map Google i już „zawsze” mieć ją przy sobie.

Dodatkowo ogólne położenie obszarów będziecie mogli niebawem zobaczyć na stronie Banku Danych o Lasach (BDL) a dokładnie TUTAJ, albo będziecie mogli je obejrzeć w aplikacji mBDL o której możecie poczytać na stronie sklepu google play.

Nie zapomnijcie także o tym, że czasami, gdy jest bardzo sucho, albo gdy wykonywane są inne niebezpieczne prace, nadleśniczy może wprowadzić ZAKAZ WSTĘPU DO LASU.

Z aktualną mapą zakazów wstępu do lasu możecie zapoznać się TUTAJ czyli na portalu BDL albo TUTAJ.

Jeszcze jedno…Pamiętajcie, że przybywacie do nas jako goście a przede wszystkim jesteście gośćmi w lesie. . Stosujcie wiec zasadę „leave no trace” czyli nie zostawiajcie po sobie śladów.

Nie jesteście pierwszymi, którzy nas odwiedzą ale na pewno nie jesteście ostatni. A może jeszcze kiedyś ponownie nas odwiedzicie?

Posprzątajcie po sobie, zabierzcie to co przynieśliście, a jeśli macie miejsce zabierzcie też śmieci, które ewentualnie znajdziecie.

Pracownicy nadleśnictwa zawsze posłużą Wam z pomocą zarówno zdalnie jak i w terenie. Okażcie życzliwość i zrozumienie dla naszej pracy, a z pewnością spotkacie się z miłym podejściem i zrozumieniem.

Specjalnie dla Was powołaliśmy koordnatora programu "Zanocuj w Lesie", jest nim Maciej Krzak. To on wyśle Wam potwierdzenie gdy prześlecie formularz zgłoszenia noclegu. To także z nim możecie się kontaktować w awaryjnych przypadkach pod numerem telefonu 531 630 480 lub mailowo - maciej.krzak@wroclaw.lasy.gov.pl

To tyle najważniejszych rzeczy

Dla wytrwałych kilka słów o obszarach

 

„Leśniczówki”

Pierwszy z obszarów nazwany „Leśniczówki” położony jest w północnej części nadleśnictwa w obrębie leśnym Kliczków.

Obejmuje częściowo obszar leśnictwa „Jeziory” jak i „Głuszec”.

Na tym obszarze wyznaczyliśmy dwa "MUO" które położone są nad zbiornikami wodnymi.

Granice obszaru zostały dość dobrze opisane w decyzji, jednak aby łatwiej było Wam się odnaleźć w terenie to w załącznikach znajduje się mapka w formacie pdf - Załącznik 1a.

Taka sama jak ta poniżej:

 

Obszar rekomendujemy raczej dla zaprawionych wędrowców aniżeli dla nowicjuszy leśnego nocowania, jednak mile widziani jesteście Wszyscy.

Obszar charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem zarówno terenu jak i jego pokrycia. Znajdziecie tutaj niewielkie wzniesienia, kotlinki, pozostałości starych osad, niewielkie bagienka oraz stawy. Dodatkowo liczne drzewostany w różnej fazie wieku sprawiają, że jest to ciekawy obszar który zapewne niejednemu z Was zapadanie w pamięć.

Aby rozpocząć przygodę na tym obszarze proponujemy dotrzeć do miejscowości Ławszowa i na placu niedaleko kancelarii leśnictwa Jeziory zostawić pojazd. Dalej możecie już dojść piechotą  

 

„Pojezierze Osieczowskie”

Drugi z wyznaczonych obszarów, którego nazwa wzięła się od 5 sztucznych zbiorników wodnych wybudowanych przez nadleśnictwo w latach 1998-2014, położony jest w całości na terenie leśnictwa Osieczów w obrębie leśnym Bolesławiec.

W odróżnieniu od „Leśniczówek” obszar rekomendujemy dla osób, które raczej pragną rozpocząć swoją przygodę z „nocowaniem w lesie”. Rzeźba terenu jest mniej zróżnicowana, wokół obszaru znajduje się więcej miejsc, z których można wyruszyć, a mniejsze zróżnicowanie drzewostanów pomoże każdemu znaleźć odpowiednią lokalizację do biwakowania.

Na terenie obszaru zostało wyznaczone jedno miejsce używania ognia – „Dzicza polana”.  Urokliwe miejsce, położone między dwoma stawami, na którym niebawem przygotujemy specjalne miejsce do rozpalania ognia.

Dokładną mapkę znajdziecie w załącznikach.

Ogólnie obszar prezentuje się następująco:

 

ZAPRASZAMY

MAPA GOOGLE

Aktwna i aktualizowana przynajmniej raz w miesiacu

Asset Publisher Asset Publisher

Back

ASFV w populacji dzików

ASFV w populacji dzików

Afrykański pomór świń u dzików wywołany wirusem

 

Przed dwoma tygodniami potwierdzone zostało wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie. Tym samym wirus ASF (ASFV) znalazł się na obszarze Unii Europejskiej (UE). Biorąc pod uwagę fakt, że regulacje prawne UE zakładają, że w przypadku wystąpienia ASF na terenie jakiegokolwiek kraju wspólnoty, zamyka się obrót trzodą chlewna oraz mięsem nie w całym kraju, jak to miało miejsce w przeszłości, a jedynie w okręgach zapowietrzonym i zagrożonym, oraz mając na uwadze fakt, że ASFV może krążyć w populacji litewskich dzików, zagrożenie wprowadzenia ASFV na terytorium innych, szczególnie sąsiadujących z Litwą krajów UE, jest bardzo wysokie.

 

Fakt, występowania ASFV w populacji dzików stwarza potrzebę włączenia myśliwych oraz leśników w program szkolenia, którego celem jest uświadomienie roli myśliwych i leśniczych w ochronie Polski przed rozprzestrzenieniem się ASF w populacji dzików bytujących w naszych lasach, a tym samym ochronę krajowych stad świń przed wirusem ASF, który w pierwszej kolejności może znaleźć się wśród dzików.

Poniżej zostały przedstawione najczęściej zadawane pytania dotyczące ASF u dzików wraz z odpowiedziami.

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików. W krajach afrykańskich - na południe od Sahary, w których choroba ta pojawiła się około 100 lat temu i występuje sporadycznie do dzisiaj, podobnie jak na półwyspie iberyjskim, gdzie ASF został zwalczony w 1999 r., wirus ASF może być przenoszony również przez kleszcze - gatunek, który w naszej strefie klimatycznej nie odgrywa istotnej roli.

Jaki jest przebieg i objawy kliniczne ASF u dzików?

U dzików europejskich infekcja prowadzi do bardzo ciężkich, ale nieswoistych objawów ogólnych, jak gorączka, osowienie, utrata apetytu, zaburzenia w poruszaniu się i problemy w oddychaniu. Wystąpić mogą również krwawienia (z nosa, krwawa biegunka, krwawienia skóry). Chore zwierzęta wykazują między innymi ograniczony odruch ucieczki lub inne objawy, jak niechęć do poruszania się i utrata orientacji. Choroba dotyczy wszystkich grup wiekowych i obu płci dzików w równym stopniu i w większości przypadków prowadzi do padnięć zwierząt w okresie 7 - 10 dni po zakażeniu.

Po przekrojeniu zwłok dzika należy zwrócić uwagę na: przekrwione i powiększone węzły chłonne, powiększoną śledzionę i wybroczyny w narządach wewnętrznych, w skórze lub pod skórą. Płuca i drogi oddechowe są często wypełnione pianą.

Brak wymienionych zmian nie wyklucza, że przyczyną nagłego padnięcia dzika, a częściej większej liczby dzików, może być ASF. Z tego powodu zauważenie zwiększonych padnięć dzików powinno stanowić sygnał do podejrzenia ASF. Sekcja dzików powinna być wykonana wyłącznie przez lekarza weterynarii.

Jak choroba jest przenoszona?

Choroba może być przenoszona bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę lub pośrednio przez zanieczyszczone przedmioty. W niekorzystnych okolicznościach, do wprowadzenia wirusa na teren naszego kraju, może wystarczyć porzucona kanapka z wędliną sporządzona z mięsa chorego dzika lub świni. Szczególnie niebezpieczna w aspekcie przenoszenia zarazy jest krew dzików. Najmniejsza ilość krwi wystarczy do zakażenia wrażliwych dzików lub świń.

Na co należy zwrócić uwagę?

Wskazane jest zdawanie sobie sprawy z faktu, że aktualnie dziki mogą być ważnym wektorem we wprowadzeniu wirusa ASF do Polski i jego szerzeniu się w populacji dzików, a później świń.

Prosi się zatem myśliwych i leśników o zwrócenie uwagi na zwiększone padnięcia w lesie dzików i poinformowanie o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii (PLW), bezpośrednio, lub za pośrednictwem organów administracji lokalnej. Należy także pobrać próbki do badań laboratoryjnych, które zostaną przesłane do laboratorium przez PLW. Optymalne są próbki krwi i śledziony, ewentualnie węzły chłonne, migdałki, płuca, a w ostateczności, jeśli brak jest wymienionych narządów w tuszy dzika, kość długa lub mostek. Do badań mogą być przesłane nawet tkanki z postępującym procesem gnilnym.

Szczególnie ostrożnym należy być z przedmiotami zanieczyszczonymi krwią lub, które miały z nią kontakt. Do tych przedmiotów należą sprzęt łowiecki, buty, ubiór, szmaty, naczynia, noże.

Prosi się myśliwych o przestrzeganie zasad higieny po polowaniach (nie pozostawianie patrochów w lesie po zakończeniu polowania; dezynfekcję sprzętu łowieckiego).

Myśliwi powinni unikać wchodzenia do chlewni min. Przez 48 godz. od zakończenia polowania.

Litwa jest atrakcyjnym krajem dla turystów i myśliwych. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że trofea i inne produkty z dzików mogą stanowić źródło wirusa i stwarzać ryzyko przeniesienia wirusa ASF i dalszego szerzenia się choroby. To samo dotyczy ubioru i innych przedmiotów.

Jak choroba jest zwalczana?

Niestety nie ma szczepionki przeciw afrykańskiemu pomorowi świń, dlatego w zwalczaniu ASF wśród dzików najważniejsze jest zachowanie środków ostrożności i regulacja ich populacji.

Materiały szkoleniowe dla leśników i myśliwych