Asset Publisher Asset Publisher

Decyzja nr 13_2022 Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolesławiec z dnia 14.07.2022 w sprawie zmiany decyzji nr 8_2021 z dnia 22.04.2021 r.pdf (Version 1.0)

Thumbnail Uploaded by Maciej Krzak, 20/07/22 11:49 Decyzja nr 13/2022 z dnia 14.07.2022 r. w sprawie zmiany regulaminu obszarów Zanocuj w lesie na terenie nadleśnictwa Bolesławiec
Kategorie zawartości: Turystyka » Program Zanocuj w lesie Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Zanocuj w Lesie - Informacja ogólna Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Zanocuj w Lesie - Informacje ogólne Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Aktualności z obszarów
Tags: zanocuj w lesie decyzja regulamin
Generating preview will take a few minutes.

Version 1.0

Last Updated by Maciej Krzak
20/07/22 11:49
Status: Approved
Decyzja nr 13/2022 z dnia 14.07.2022 r. w sprawie zmiany regulaminu obszarów Zanocuj w lesie na terenie nadleśnictwa Bolesławiec
Download (478k) Get URL.
Version History
Version Date Size  
1.0 22 Days Ago 478k Download

Załącznik nr 1. do decyzji Nadlesniczego.pdf (Version 1.0)

Thumbnail Uploaded by Maciej Krzak, 20/07/22 11:49 Decyzja nr 13/2022 z dnia 14.07.2022 r. w sprawie zmiany regulaminu obszarów Zanocuj w lesie na terenie nadleśnictwa Bolesławiec
Kategorie zawartości: Turystyka » Program Zanocuj w lesie Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Zanocuj w Lesie - Informacja ogólna Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Zanocuj w Lesie - Informacje ogólne Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Aktualności z obszarów
Tags: zanocuj w lesie decyzja regulamin
Generating preview will take a few minutes.

Version 1.0

Last Updated by Maciej Krzak
20/07/22 11:49
Status: Approved
Decyzja nr 13/2022 z dnia 14.07.2022 r. w sprawie zmiany regulaminu obszarów Zanocuj w lesie na terenie nadleśnictwa Bolesławiec
Download (471k) Get URL.
Version History
Version Date Size  
1.0 22 Days Ago 471k Download

ZANOCUJ W LESIE - BOLESŁAWIEC

Opisy, zasady, informacje czyli ogólne informacje o realizacji programu "Zanocuj w Lesie" na terenie Nadleśnictwa Bolesławiec.

ZANOCUJ W LESIE – Ruszamy od 1-go maja !!!

 

Witajcie Wędrowcy i Bushcraftowcy!!!

Niezmiernie miło nam Was powitać

i poinformować, że od 1go maja 2021 roku ruszamy oficjalnie z programem

„Zanocuj w Lesie”

 

23 kwietnia Nadleśniczy zatwierdził decyzję, która uruchamia 2 obszary przeznaczone do realizacji zadań programu.

Łączna ich powierzchnia to prawie 1650 ha.

Każdy znajdzie dla siebie kawałek lasu do obcowania z przyrodą, do „nocowania na dziko” czy też do realizowania swoich pasji związanych z bushcraftem albo surviwalem.

Jednak żeby nie było tak kolorowo to pamiętajcie, że obowiązują w nich takie same zasady jak na terenie całych lasów (Rozdział 5 ustawy o lasach - wybór) a dodatkowo należy także zapoznać się z regulaminem korzystania z obszarów załącznik nr 2..

Wszystko to w trosce o Wasze bezpieczeństwo

Na terenie obszarów zostały wyznaczone miejsca w których będzie można bezpiecznie używać otwartego ognia – rozpalić małe ognisko albo korzystać z kuchenki gazowej.

Miejsca te nazwaliśmy MUO czyli Miejsca Używania Ognia. Żeby wszystko było jasne i czytelne oraz aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności opracowany został regulamin korzystania z tych miejsc - załącznik nr 3.

MUO zostały oznaczone na mapach a dodatkowo zostały umieszczone na mapie zbiorczej na dole strony.

W terenie odnajdziecie je łatwo ponieważ będą specjalnie dla Was przygotowane, jednak dajcie nam na to chwilę czasu smiley

Zgodnie z ogólnopolskimi ustaleniami na wyznaczonych obszarach można nocować nie dłużej niż 2 noce w jednym miejscu lub w grupie nie większej niż 9 osób.

Jednak gdybyście chcieli zawitać do nas na dłużej lub w liczniejszej grupie to trzeba wypełnić formularz zgłoszenia noclegu.

Formularz można wydrukować, zeskanować i przesłać na adres e-mail nadleśnictwa, przesłać pocztą tradycyjną lub dostarczyć osobiście do skrzynki podawczej (tylko podajcie swój e-mail bo na niego przyjdzie potwierdzenie).

Dodatkowo formularz można wypełnić elektronicznie i opatrzyć elektronicznym podpisem kwalifikowanym – po kliknięciu pola podpis zostaniecie poproszeni o wskazanie podpisu a po podpisaniu otworzy się automatycznie Wasz klient pocztowy.

Tylko pamiętajcie, że formularz należy dostarczyć do nas przynajmniej na dwa dni robocze wcześniej niż planujecie przyjazd.

Nie zapomnijcie także zapoznać się z klauzulą RODO.

Po otrzymaniu formularza z nadleśnictwa na wskazany w nim adres mailowy prześlemy potwierdzenie :)

Aby zapewnić Wam bezpieczeństwo, na dole strony znajdziecie mapkę aktywną która będzie aktualizowana przynajmniej raz w miesiącu.

Dwie rzeczy są na niej bardzo ważne.

Pierwsza rzecz to te czerwone obszary, w których są lub będą aktualnie prowadzone w tym miesiącu prace leśne. Są to obszary tymczasowo wyłączone z możliwości nocowania i spędzania czasu. Prowadzone są na nich prace leśne związane z pozyskaniem drewna, a więc głośne maszyny i niebezpieczeństwo, że coś Wam "poleci na głowę". Prace leśne to także inne prace związane z gospodarką leśną jak sadzenie, prace pielęgnacyjne i inne.

Druga rzecz to gwiazdka przy nazwie mapy po prawej stronie. Jeżeli ją klikniecie, to po zalogowaniu na Wasze konto Google będziecie mogli sobie dodać mapę do Waszych map Google i już „zawsze” mieć ją przy sobie.

Dodatkowo ogólne położenie obszarów będziecie mogli niebawem zobaczyć na stronie Banku Danych o Lasach (BDL) a dokładnie TUTAJ, albo będziecie mogli je obejrzeć w aplikacji mBDL o której możecie poczytać na stronie sklepu google play.

Nie zapomnijcie także o tym, że czasami, gdy jest bardzo sucho, albo gdy wykonywane są inne niebezpieczne prace, nadleśniczy może wprowadzić ZAKAZ WSTĘPU DO LASU.

Z aktualną mapą zakazów wstępu do lasu możecie zapoznać się TUTAJ czyli na portalu BDL albo TUTAJ.

Jeszcze jedno…Pamiętajcie, że przybywacie do nas jako goście a przede wszystkim jesteście gośćmi w lesie. . Stosujcie wiec zasadę „leave no trace” czyli nie zostawiajcie po sobie śladów.

Nie jesteście pierwszymi, którzy nas odwiedzą ale na pewno nie jesteście ostatni. A może jeszcze kiedyś ponownie nas odwiedzicie?

Posprzątajcie po sobie, zabierzcie to co przynieśliście, a jeśli macie miejsce zabierzcie też śmieci, które ewentualnie znajdziecie.

Pracownicy nadleśnictwa zawsze posłużą Wam z pomocą zarówno zdalnie jak i w terenie. Okażcie życzliwość i zrozumienie dla naszej pracy, a z pewnością spotkacie się z miłym podejściem i zrozumieniem.

Specjalnie dla Was powołaliśmy koordnatora programu "Zanocuj w Lesie", jest nim Maciej Krzak. To on wyśle Wam potwierdzenie gdy prześlecie formularz zgłoszenia noclegu. To także z nim możecie się kontaktować w awaryjnych przypadkach pod numerem telefonu 531 630 480 lub mailowo - maciej.krzak@wroclaw.lasy.gov.pl

To tyle najważniejszych rzeczy

Dla wytrwałych kilka słów o obszarach

 

„Leśniczówki”

Pierwszy z obszarów nazwany „Leśniczówki” położony jest w północnej części nadleśnictwa w obrębie leśnym Kliczków.

Obejmuje częściowo obszar leśnictwa „Jeziory” jak i „Głuszec”.

Na tym obszarze wyznaczyliśmy dwa "MUO" które położone są nad zbiornikami wodnymi.

Granice obszaru zostały dość dobrze opisane w decyzji, jednak aby łatwiej było Wam się odnaleźć w terenie to w załącznikach znajduje się mapka w formacie pdf - Załącznik 1a.

Taka sama jak ta poniżej:

 

Obszar rekomendujemy raczej dla zaprawionych wędrowców aniżeli dla nowicjuszy leśnego nocowania, jednak mile widziani jesteście Wszyscy.

Obszar charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem zarówno terenu jak i jego pokrycia. Znajdziecie tutaj niewielkie wzniesienia, kotlinki, pozostałości starych osad, niewielkie bagienka oraz stawy. Dodatkowo liczne drzewostany w różnej fazie wieku sprawiają, że jest to ciekawy obszar który zapewne niejednemu z Was zapadanie w pamięć.

Aby rozpocząć przygodę na tym obszarze proponujemy dotrzeć do miejscowości Ławszowa i na placu niedaleko kancelarii leśnictwa Jeziory zostawić pojazd. Dalej możecie już dojść piechotą  

 

„Pojezierze Osieczowskie”

Drugi z wyznaczonych obszarów, którego nazwa wzięła się od 5 sztucznych zbiorników wodnych wybudowanych przez nadleśnictwo w latach 1998-2014, położony jest w całości na terenie leśnictwa Osieczów w obrębie leśnym Bolesławiec.

W odróżnieniu od „Leśniczówek” obszar rekomendujemy dla osób, które raczej pragną rozpocząć swoją przygodę z „nocowaniem w lesie”. Rzeźba terenu jest mniej zróżnicowana, wokół obszaru znajduje się więcej miejsc, z których można wyruszyć, a mniejsze zróżnicowanie drzewostanów pomoże każdemu znaleźć odpowiednią lokalizację do biwakowania.

Na terenie obszaru zostało wyznaczone jedno miejsce używania ognia – „Dzicza polana”.  Urokliwe miejsce, położone między dwoma stawami, na którym niebawem przygotujemy specjalne miejsce do rozpalania ognia.

Dokładną mapkę znajdziecie w załącznikach.

Ogólnie obszar prezentuje się następująco:

 

ZAPRASZAMY

MAPA GOOGLE

Aktwna i aktualizowana przynajmniej raz w miesiacu


Asset Publisher Asset Publisher

Back

,,Infrastruktura i Środowisko 2007-2013". „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych"

,,Infrastruktura i Środowisko 2007-2013". „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych"

Nasze Nadleśnictwo bierze udział w projekcie „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi  i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych"

Projekt realizowany  jest w ramach  priorytetu III ,,Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska" i prowadzony

w ramach Programu Operacyjnego ,,Infrastruktura i Środowisko 2007-2013". Projekt współfinansowany jest ze środków Funduszu

Spójności Unii Europejskiej.

Umowa o dofinansowanie nr POIS.03.01.00-00-003/09-00 dla projektu została zawarta w dniu 09.06.2010 r. pomiędzy Państwowym

Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe, a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach projektu w naszym nadleśnictwie zrealizowano następujące działania:

1.Budowa zbiornika  małej retencji  w leśnictwie Osieczów w oddz. 295"

2. Budowa zbiornika  małej retencji  w leśnictwie Jeziory w oddz. 19"

3. Budowa zbiornika  małej retencji w leśnictwie Osieczów w oddz. 282, 283"   

4. Budowa zbiornika  małej retencji w leśnictwie Osieczów w oddz. 267"

5. Budowa zbiornika  małej retencji w leśnictwie Osieczów, oddz. 268

Łączne możliwości retencyjne  wybudowanych zbiorników: 50 891 m3

W ramach kontynuacji  projektu w naszym nadleśnictwie planowane są następujące działania:

1. Budowa zbiornika  małej retencji w leśnictwie Daniel w oddz. 141 wraz z rowem doprowadzającym.

2. Budowa zbiornika  małej retencji na Szkółce leśnej w Osieczowie.

3.  Odtworzenie zbiornika  małej retencji w leśnictwie Bolesławiec oddz. 516 j.

Łączna możliwości retencyjne w zbiornikach pozostałych do wybudowania:19 890 m3

Szczegółowe informacje związane z projektem można znaleźć na stronie internetowej Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych,

które z ramienia Lasów Państwowych koordynuje projekt.