Wydawca treści Wydawca treści

Zwierzęta objęte ochroną

Z terytorium nadleśnictwa podaje się występowanie 224 chronionych lub zagrożonych gatunków zwierząt,z których 163 stanowią ptaki, 26 – ssaki,17 – płazy i gady, 11 – bezkręgowce, 7 – ryby.

Wilk Canis lapus (kod 1352)

 

Rys. P.Jakubanis

Gatunek priorytetowy występujący na terenie całych Borów Dolnośląskich. Wielkość terytorium jednej watahy wilczej w warunkach Polski wynosi od 150 do 300 km2 i zależy od zagęszczenia ofiar. Konieczna staje się więc likwidacja barier migracji, którymi są m.in.autostardy.

Konwencja Berneńska – Załącznik II

Konwencja Waszyngtońska – Załącznik II

Rozp. Rady (WE) 338/97 – Załącznik A

Dyrektywa Siedliskowa – Załącznik II i IV

Prawo krajowe:

ochrona gatunkowa w Polsce – ochrona Ścisła (2)

ochrona strefowa – strefa ochrony okresowej 500 mod nory (1.04–15.07).

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r.w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt

objętych ochroną. Dz. U. Nr 220 poz. 2237.

Z punktu widzenia dziedzictwa przyrodniczego na Polsce spoczywa szczególna odpowiedzialność, ponieważ jest ona jednym z nielicznych krajów Europy, gdzie zachowały się żywotne populacje wilka. Ze względu na swe geograficzne położenie Polska stanowi łącznik między obszarami leśnymi wschodniej Europy, gdzie występują zwarte i liczne populacje tego drapieżnika, a kompleksami leśnymi Europy Zachodniej, gdzie są one od dawna wytępione. Polska jest ważnym ogniwem w procesie restytucji wilka na kontynencie europejskim.

 

BIELIK Haliaeetus abicilla

Na gruntach w zarządzie nadleśnictwa została zniesiona strefa ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania bielika Haliaeetus albicilla (decyzja RDOŚ-.WPN.5442.15.2016.M.K z dnia 30 czerwca 2016 r.). Nowa strefa dla Bielik została powołana w 2021 r. Decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu WPN.6442.14.2020.MK.2 z dnia 1 czerwca 2021r.

 

KANIA RUDA Milvus milvus

Na gruntach w zarządzie nadleśnictwa została powołana strefa ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania Kani rudej Milvus milvus (decyzja RDOŚ-.WPN.6442.3.2015..M.K z dnia 02 czerwca 2015 r.).

W 2022r. powołano 3 nowe strefy na podstawie Decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu:

WPN.6442.26.2021.MK.2 z dnia 20 lipca 2022r.

WPN.6442.25.2021.MK.2 z dnia 20 lipca 2022r.

WPN.6442.17.2022 z dnia 22 lipca 2022r.

 

 

 

CHRONIONE OWADY

W obszarze Natura 2000 - Dąbrowy Kliczkowskie  w jednym z najcenniejszych w Borach Dolnośląskich fragmentów kwaśnych dąbrów i drzewostanów sosnowo-dębowych występuje  bogata fauna bezkręgowców. Spotkać tu można m.in. Jelonka rogacza Lucanus cervus i Pachnicę dębową Osmoderma eremita.

 

 

  


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Projekt „Dobre z Lasu”,

Projekt „Dobre z Lasu”,

Nadleśnictwo Bolesławiec zaprasza do podjęcia współpracy. „DOBRE Z LASU” – OFERTA FRANCZYZY

Projekt „Dobre z Lasu”, realizowany przez Lasy Państwowe, ma na celu promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów.  Jednym z celów projektu jest umożliwienie dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności. Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki prowadzonej przez polskich leśników zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej. Pozwala ona na korzystanie z dóbr, które daje las, bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii. Powyższe cele mogą być zrealizowane dzięki wprowadzeniu na rynek polski  marki „Dobre z Lasu” dającej gwarancję, że żywność, którą mamy w dłoni, jest zdrowa i smaczna. To także symbol gospodarowania zasobami przyrody w sposób zrównoważony i zgodny z misją Lasów Państwowych oraz oparty  na zasadzie równomiernego zaspokajania potrzeb obu współzależnych od siebie stron – lasu i ludzi.

Lasy Państwowe oferują współpracę na zasadzie franczyzy, w której sklep „Dobre z Lasu” jest własnością lub zarządzany jest przez niezależnego Operatora, prowadzącego działalność gospodarczą na swój koszt i ryzyko, na podstawie umowy zawartej pomiędzy Operatorem a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych (RDLP) we Wrocławiu ul. Grunwaldzka 90, 50-357 Wrocław.

Sklepy oznakowane szyldem „Dobre z Lasu” oferują sprzedaż produktów takich jak:

a) Wędliny z dziczyzny (świeże i pakowane);

b) Mięso z dziczyzny;

c) Przetwory mięsne;

d) Przetwory inne;

e) Miody;

f) Soki;

g) Grzyby – suszone i marynowane;

h) Herbaty;

i) Zioła;

j) Owoce runa leśnego;

k) Produkty uzupełniające pochodzenia leśnego;

l) Ryby;

Franczyza marki „Dobre z Lasu” może być realizowana w różnych wariantach, dostosowanych do potrzeb i możliwości Operatora – pliki ze szczegółami (projekty umów) dostępne w materiałach do pobrania.

Podmiot,  który zdecyduje się na podjęcie współpracy może liczyć na wsparcie przy otwarciu sklepu, materiały promocyjne oraz edukacyjne, ulotki, konkursy dla klientów, zakładka na stronie www.dobrezlasu.pl., udostępnienie sklepu internetowego, realizacja zamówień dla Nadleśnictw z obszaru RDLP, okresowe szkolenie pracowników, specjalne ceny zakupu u producentów zakwalifikowanych jako „Dobre z Lasu”. Wsparcie merytoryczne zapewnia Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Dodatkowe informacje o projekcie i sklepie można znaleźć na stronie: http://www.dobrezlasu.pl

Podmioty zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu pod adresem:  boleslawiec@wroclaw.lasy.gov.pl lub telefonicznie 75 732 36 16, kom. 509 203 278 w terminie do 26.11.2021 r.