Wydawca treści
Hodowla Lasu
Zadaniem hodowli lasu jest racjonalne użytkowanie i bieżące odnawianie zasobów leśnych z zachowaniem i wzbogacaniem naturalnej różnorodności biologicznej.
Hodowla lasu obejmuje zbiór nasion, produkcję sadzonek, zakładanie i pielęgnacje upraw leśnych i drzewostanów.
Nasiennictwo i selekcja
Nadleśnictwo Bolesławiec dysponuje dwoma drzewostanami nasiennymi wyłączonymi sosnowymi o łącznej powierzchni 16,34 ha , jednym drzewostanem zachowawczym o powierzchni 18,97 ha oraz 15 drzewami matecznymi sosnowymi i 3 brzozowymi.
Dla drzewostanów nasiennych wyłączonych i drzewostanu zachowawczego nadleśnictwo ma założone bloki upraw pochodnych o łącznej powierzchni 147,54 ha.
Główną bazę nasienną stanowi 257,59 ha drzewostanów nasiennych gospodarczych, wśród których 213,13 ha to drzewostany sosnowe, 2,93 ha bukowe, 19,18 ha dębowe, 10,93 ha brzozowe, 5,83ha lipowe i 5,59 ha olchowe.
Ponadto nadleśnictwo posiada zarejestrowane w KRLMP źródła nasion dla następujących gatunków ;
olsza szara, czereśnia ptasia, klon zwyczajny, klon jawor, grab łącznie 8 sztuk
Uprawy zachowawcze 3 sztuki o łącznej powierzchni 14,65 ha powstałe z drzew matecznych i drzewostanów wyłaczonych.
Szkółkarstwo
Na terenie nadleśnictwa, w leśnictwie Osieczów znajduje się szkółka leśna o powierzchni produkcyjnej ok 3,84 ha.
Istniejąca szkółka w pełni zabezpiecza zapotrzebowanie nadleśnictwa na materiał sadzeniowy, jak również ma możliwości zwiększenia produkcji w przypadku popytu ze strony innych odbiorców.
Odnowienia
Roczny plan odnowień w nadleśnictwie to ok 185 ha z czego pod osłoną 110 ha. Odnawiamy głównie sosną i dębem a także brzozą , bukiem, świerkiem i jodłą.
Na części powierzchni nadleśnictwo wykorzystuje możliwość naturalnego odnowienia lasu .
Pielęgnowanie lasu
Z zakresu pielęgnowania lasu nadleśnictwo wykonuje rocznie
ok. 250 ha pielęgnowania gleby w uprawach
ok. 100 ha czyszczeń wczesnych
ok. 140 ha czyszczeń późnych
ok 250 ha trzebieży wczesnej
ok 940 ha trzebieży późnej
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Zwierzęta objęte ochroną
Zwierzęta objęte ochroną
Z terytorium nadleśnictwa podaje się występowanie 224 chronionych lub zagrożonych gatunków zwierząt,z których 163 stanowią ptaki, 26 – ssaki,17 – płazy i gady, 11 – bezkręgowce, 7 – ryby.
Wilk Canis lapus (kod 1352)
Rys. P.Jakubanis
Gatunek priorytetowy występujący na terenie całych Borów Dolnośląskich. Wielkość terytorium jednej watahy wilczej w warunkach Polski wynosi od 150 do 300 km2 i zależy od zagęszczenia ofiar. Konieczna staje się więc likwidacja barier migracji, którymi są m.in.autostardy.
Konwencja Berneńska – Załącznik II
Konwencja Waszyngtońska – Załącznik II
Rozp. Rady (WE) 338/97 – Załącznik A
Dyrektywa Siedliskowa – Załącznik II i IV
Prawo krajowe:
ochrona gatunkowa w Polsce – ochrona Ścisła (2)
ochrona strefowa – strefa ochrony okresowej 500 mod nory (1.04–15.07).
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r.w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt
objętych ochroną. Dz. U. Nr 220 poz. 2237.
Z punktu widzenia dziedzictwa przyrodniczego na Polsce spoczywa szczególna odpowiedzialność, ponieważ jest ona jednym z nielicznych krajów Europy, gdzie zachowały się żywotne populacje wilka. Ze względu na swe geograficzne położenie Polska stanowi łącznik między obszarami leśnymi wschodniej Europy, gdzie występują zwarte i liczne populacje tego drapieżnika, a kompleksami leśnymi Europy Zachodniej, gdzie są one od dawna wytępione. Polska jest ważnym ogniwem w procesie restytucji wilka na kontynencie europejskim.
BIELIK Haliaeetus abicilla
Na gruntach w zarządzie nadleśnictwa została zniesiona strefa ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania bielika Haliaeetus albicilla (decyzja RDOŚ-.WPN.5442.15.2016.M.K z dnia 30 czerwca 2016 r.).
KANIA RUDA Milvus milvus
Na gruntach w zarządzie nadleśnictwa została powołana strefa ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania Kani rudej Milvus milvus (decyzja RDOŚ-.WPN.6442.3.2015..M.K z dnia 02 czerwca 2015 r.).
CHRONIONE OWADY
W obszarze Natura 2000 - Dąbrowy Kliczkowskie w jednym z najcenniejszych w Borach Dolnośląskich fragmentów kwaśnych dąbrów i drzewostanów sosnowo-dębowych występuje bogata fauna bezkręgowców. Spotkać tu można m.in. Jelonka rogacza Lucanus cervus i Pachnicę dębową Osmoderma eremita.