Wydawca treści Wydawca treści

Decyzja nr 13_2022 Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolesławiec z dnia 14.07.2022 w sprawie zmiany decyzji nr 8_2021 z dnia 22.04.2021 r.pdf (Wersja 1.0)

Miniaturka Dodany przez Maciej Krzak, 20.07.22 11:49 Decyzja nr 13/2022 z dnia 14.07.2022 r. w sprawie zmiany regulaminu obszarów Zanocuj w lesie na terenie nadleśnictwa Bolesławiec
Kategorie zawartości: Turystyka » Program Zanocuj w lesie Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Zanocuj w Lesie - Informacja ogólna Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Zanocuj w Lesie - Informacje ogólne Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Aktualności z obszarów
Tagi: zanocuj w lesie decyzja regulamin
Generowanie podglądu może zająć kilka minut.

Wersja 1.0

Ostatnio aktualizowane przez Maciej Krzak
20.07.22 11:49
Status: Zatwierdzony
Decyzja nr 13/2022 z dnia 14.07.2022 r. w sprawie zmiany regulaminu obszarów Zanocuj w lesie na terenie nadleśnictwa Bolesławiec
Pobierz (478k) Get URL.
Historia wersji
Wersja Data Rozmiar  
1.0 22 Dni temu 478k Pobierz

Załącznik nr 1. do decyzji Nadlesniczego.pdf (Wersja 1.0)

Miniaturka Dodany przez Maciej Krzak, 20.07.22 11:49 Decyzja nr 13/2022 z dnia 14.07.2022 r. w sprawie zmiany regulaminu obszarów Zanocuj w lesie na terenie nadleśnictwa Bolesławiec
Kategorie zawartości: Turystyka » Program Zanocuj w lesie Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Zanocuj w Lesie - Informacja ogólna Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Zanocuj w Lesie - Informacje ogólne Turystyka » Program Zanocuj w lesie » Aktualności z obszarów
Tagi: zanocuj w lesie decyzja regulamin
Generowanie podglądu może zająć kilka minut.

Wersja 1.0

Ostatnio aktualizowane przez Maciej Krzak
20.07.22 11:49
Status: Zatwierdzony
Decyzja nr 13/2022 z dnia 14.07.2022 r. w sprawie zmiany regulaminu obszarów Zanocuj w lesie na terenie nadleśnictwa Bolesławiec
Pobierz (471k) Get URL.
Historia wersji
Wersja Data Rozmiar  
1.0 22 Dni temu 471k Pobierz

ZANOCUJ W LESIE - BOLESŁAWIEC

Opisy, zasady, informacje czyli ogólne informacje o realizacji programu "Zanocuj w Lesie" na terenie Nadleśnictwa Bolesławiec.

ZANOCUJ W LESIE – Ruszamy od 1-go maja !!!

 

Witajcie Wędrowcy i Bushcraftowcy!!!

Niezmiernie miło nam Was powitać

i poinformować, że od 1go maja 2021 roku ruszamy oficjalnie z programem

„Zanocuj w Lesie”

 

23 kwietnia Nadleśniczy zatwierdził decyzję, która uruchamia 2 obszary przeznaczone do realizacji zadań programu.

Łączna ich powierzchnia to prawie 1650 ha.

Każdy znajdzie dla siebie kawałek lasu do obcowania z przyrodą, do „nocowania na dziko” czy też do realizowania swoich pasji związanych z bushcraftem albo surviwalem.

Jednak żeby nie było tak kolorowo to pamiętajcie, że obowiązują w nich takie same zasady jak na terenie całych lasów (Rozdział 5 ustawy o lasach - wybór) a dodatkowo należy także zapoznać się z regulaminem korzystania z obszarów załącznik nr 2..

Wszystko to w trosce o Wasze bezpieczeństwo

Na terenie obszarów zostały wyznaczone miejsca w których będzie można bezpiecznie używać otwartego ognia – rozpalić małe ognisko albo korzystać z kuchenki gazowej.

Miejsca te nazwaliśmy MUO czyli Miejsca Używania Ognia. Żeby wszystko było jasne i czytelne oraz aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności opracowany został regulamin korzystania z tych miejsc - załącznik nr 3.

MUO zostały oznaczone na mapach a dodatkowo zostały umieszczone na mapie zbiorczej na dole strony.

W terenie odnajdziecie je łatwo ponieważ będą specjalnie dla Was przygotowane, jednak dajcie nam na to chwilę czasu smiley

Zgodnie z ogólnopolskimi ustaleniami na wyznaczonych obszarach można nocować nie dłużej niż 2 noce w jednym miejscu lub w grupie nie większej niż 9 osób.

Jednak gdybyście chcieli zawitać do nas na dłużej lub w liczniejszej grupie to trzeba wypełnić formularz zgłoszenia noclegu.

Formularz można wydrukować, zeskanować i przesłać na adres e-mail nadleśnictwa, przesłać pocztą tradycyjną lub dostarczyć osobiście do skrzynki podawczej (tylko podajcie swój e-mail bo na niego przyjdzie potwierdzenie).

Dodatkowo formularz można wypełnić elektronicznie i opatrzyć elektronicznym podpisem kwalifikowanym – po kliknięciu pola podpis zostaniecie poproszeni o wskazanie podpisu a po podpisaniu otworzy się automatycznie Wasz klient pocztowy.

Tylko pamiętajcie, że formularz należy dostarczyć do nas przynajmniej na dwa dni robocze wcześniej niż planujecie przyjazd.

Nie zapomnijcie także zapoznać się z klauzulą RODO.

Po otrzymaniu formularza z nadleśnictwa na wskazany w nim adres mailowy prześlemy potwierdzenie :)

Aby zapewnić Wam bezpieczeństwo, na dole strony znajdziecie mapkę aktywną która będzie aktualizowana przynajmniej raz w miesiącu.

Dwie rzeczy są na niej bardzo ważne.

Pierwsza rzecz to te czerwone obszary, w których są lub będą aktualnie prowadzone w tym miesiącu prace leśne. Są to obszary tymczasowo wyłączone z możliwości nocowania i spędzania czasu. Prowadzone są na nich prace leśne związane z pozyskaniem drewna, a więc głośne maszyny i niebezpieczeństwo, że coś Wam "poleci na głowę". Prace leśne to także inne prace związane z gospodarką leśną jak sadzenie, prace pielęgnacyjne i inne.

Druga rzecz to gwiazdka przy nazwie mapy po prawej stronie. Jeżeli ją klikniecie, to po zalogowaniu na Wasze konto Google będziecie mogli sobie dodać mapę do Waszych map Google i już „zawsze” mieć ją przy sobie.

Dodatkowo ogólne położenie obszarów będziecie mogli niebawem zobaczyć na stronie Banku Danych o Lasach (BDL) a dokładnie TUTAJ, albo będziecie mogli je obejrzeć w aplikacji mBDL o której możecie poczytać na stronie sklepu google play.

Nie zapomnijcie także o tym, że czasami, gdy jest bardzo sucho, albo gdy wykonywane są inne niebezpieczne prace, nadleśniczy może wprowadzić ZAKAZ WSTĘPU DO LASU.

Z aktualną mapą zakazów wstępu do lasu możecie zapoznać się TUTAJ czyli na portalu BDL albo TUTAJ.

Jeszcze jedno…Pamiętajcie, że przybywacie do nas jako goście a przede wszystkim jesteście gośćmi w lesie. . Stosujcie wiec zasadę „leave no trace” czyli nie zostawiajcie po sobie śladów.

Nie jesteście pierwszymi, którzy nas odwiedzą ale na pewno nie jesteście ostatni. A może jeszcze kiedyś ponownie nas odwiedzicie?

Posprzątajcie po sobie, zabierzcie to co przynieśliście, a jeśli macie miejsce zabierzcie też śmieci, które ewentualnie znajdziecie.

Pracownicy nadleśnictwa zawsze posłużą Wam z pomocą zarówno zdalnie jak i w terenie. Okażcie życzliwość i zrozumienie dla naszej pracy, a z pewnością spotkacie się z miłym podejściem i zrozumieniem.

Specjalnie dla Was powołaliśmy koordnatora programu "Zanocuj w Lesie", jest nim Maciej Krzak. To on wyśle Wam potwierdzenie gdy prześlecie formularz zgłoszenia noclegu. To także z nim możecie się kontaktować w awaryjnych przypadkach pod numerem telefonu 531 630 480 lub mailowo - maciej.krzak@wroclaw.lasy.gov.pl

To tyle najważniejszych rzeczy

Dla wytrwałych kilka słów o obszarach

 

„Leśniczówki”

Pierwszy z obszarów nazwany „Leśniczówki” położony jest w północnej części nadleśnictwa w obrębie leśnym Kliczków.

Obejmuje częściowo obszar leśnictwa „Jeziory” jak i „Głuszec”.

Na tym obszarze wyznaczyliśmy dwa "MUO" które położone są nad zbiornikami wodnymi.

Granice obszaru zostały dość dobrze opisane w decyzji, jednak aby łatwiej było Wam się odnaleźć w terenie to w załącznikach znajduje się mapka w formacie pdf - Załącznik 1a.

Taka sama jak ta poniżej:

 

Obszar rekomendujemy raczej dla zaprawionych wędrowców aniżeli dla nowicjuszy leśnego nocowania, jednak mile widziani jesteście Wszyscy.

Obszar charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem zarówno terenu jak i jego pokrycia. Znajdziecie tutaj niewielkie wzniesienia, kotlinki, pozostałości starych osad, niewielkie bagienka oraz stawy. Dodatkowo liczne drzewostany w różnej fazie wieku sprawiają, że jest to ciekawy obszar który zapewne niejednemu z Was zapadanie w pamięć.

Aby rozpocząć przygodę na tym obszarze proponujemy dotrzeć do miejscowości Ławszowa i na placu niedaleko kancelarii leśnictwa Jeziory zostawić pojazd. Dalej możecie już dojść piechotą  

 

„Pojezierze Osieczowskie”

Drugi z wyznaczonych obszarów, którego nazwa wzięła się od 5 sztucznych zbiorników wodnych wybudowanych przez nadleśnictwo w latach 1998-2014, położony jest w całości na terenie leśnictwa Osieczów w obrębie leśnym Bolesławiec.

W odróżnieniu od „Leśniczówek” obszar rekomendujemy dla osób, które raczej pragną rozpocząć swoją przygodę z „nocowaniem w lesie”. Rzeźba terenu jest mniej zróżnicowana, wokół obszaru znajduje się więcej miejsc, z których można wyruszyć, a mniejsze zróżnicowanie drzewostanów pomoże każdemu znaleźć odpowiednią lokalizację do biwakowania.

Na terenie obszaru zostało wyznaczone jedno miejsce używania ognia – „Dzicza polana”.  Urokliwe miejsce, położone między dwoma stawami, na którym niebawem przygotujemy specjalne miejsce do rozpalania ognia.

Dokładną mapkę znajdziecie w załącznikach.

Ogólnie obszar prezentuje się następująco:

 

ZAPRASZAMY

MAPA GOOGLE

Aktwna i aktualizowana przynajmniej raz w miesiacu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OGŁOSZENIE zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

OGŁOSZENIE zakup lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie

 

Nadleśnictwo Bolesławiec jest zainteresowane zakupem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia.

Osoby i instytucje które chcą sprzedać swoje grunty leśne lub te przeznaczone do zalesienia proszone są o składanie wniosków do biura Nadleśnictwa Bolesławiec (ul. Mikołaja Brody 2A, 59-700 Bolesławiec) lub przesłanie ich na adres mailowy: boleslawiec@wroclaw.lasy.gov.pl

Wniosek powinien zawierać następujące informacje:

1. Lokalizacja gruntów (numer działki ewidencyjnej, obręb ewidencyjny, gmina)

2. Rodzaj użytku gruntowego i jego powierzchnia (potwierdzone wypisem i wyrysem z ewidencji gruntów i budynków).

3. Numer Księgi wieczystej założonej dla przedmiotowego gruntu

4. Przeznaczenie gruntu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminu a w przypadku jego braku MPZP przeznaczenie w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku MPZP istotna będzie także informacja czy dla gruntu wydana została decyzja o warunkach zabudowy. (potwierdzone stosownym dokumentem przez gminę).

5. Cena gruntu – określona w oparciu o wycenę rzeczoznawcy majątkowego

 

Zakup gruntów poprzedzony będzie weryfikacją stanu prawnego (istnienie obciążeń, sporów granicznych itp.). Grunt będzie także weryfikowany pod względem spełniania warunków i zgód do nabycia określonych w art. 37 ustawy o lasach.
 

                                                                                                                Nadleśniczy
 

Arkadiusz Sudoł
 

dokument podpisany elektronicznie