Powrót

Powrót zapomnianego sortymentu

Powrót zapomnianego sortymentu

W dniu dzisiejszym, na serwisach informacyjnych rozgłośni radiowej Muzyczne Radio, został opublikowany i wyemitowany news informacyjny o możliwości nabycia za niewielkie pieniądze, bo za 5 zł za 1m3, sporych ilości drewna opałowego w postaci sortymentu jakim jest "gałęziówka".

Z materiałem można zapoznać się TUTAJ

A cóż to takiego ta tajemnicza "Gałęziówka"??
Po naszemu (leśnemu), gałęziówka to tak zwane M2 czyli drewno mało wymiarowe, o średnicy do 7cm w grubszym końcu. Jest produktem o niskim znaczeniu gospodarczym dla Lasów ale sporym znaczeniu dla lokalnej ludności. Jeszcze do niedawna, na leśnych drogach można było spotkać wozy wyładowane po brzegi gałęziami pochodzącymi ze zrębów.
Żartobliwie mawiało się, że kupowana ilość to "1 mp czyli jedna mała przyczepa". Na powierzchniach zrębowych, kiedy zabrane zostało już nich drewno wielko i średnio wymiarowe, pojawiały się osoby prywatne które wyrabiały dla siebie gałęzie na opał.
Efektem ich pracy były stosy, okrzesanych z drobnych gałązek, grubszych gałęzi, które następnie podlegały odbiórce czyli fachowemu pomierzeniu, magicznej zamianie mp. na m3 i sprzedaży na asygnatę :)
Była to dość ciężka praca ale sprawiająca sporo satysfakcji gdy zimową porą siadało się przy ciepłym piecu i wspominało jesienny czas przepracowany na zrębie przy samowyrobie.
Kilka ostatnich lat, oraz stabilizacja na rynku paliw, doprowadziły do zmniejszenia zainteresowania ludności tą formą ogrzewania domostw.
W lasach pojawiały się różne metody postępowania z pozostałościami zrębowymi z których wyrabiano gałęziówkę. Układano je w wały na granicach działek, rozdrabniano do wiórów a czasami wręcz mielono. Przez ostatnie lata gałęzie najczęściej sprzedawane były jako jeden z sortymentów dla przemysłu.

Jednak lasy cały czas posiadały ten sortyment w ofercie przeznaczonej dla klientów indywidualnych lecz zainteresowanie nim było żadne, aż do dziś. Teraz gdy każdy z nas poszukuje tańszego zamiennika którym można ogrzać domostwo, wracamy do zapomnianego a chyba jednego z najbardziej ekologicznych rodzajów opału jaki jest dostępny.

Szczegóły odnośnie ceny można znaleźć TUTAJ, czyli w cenniku detalicznym.
Sprzedaż drewna prowadzona jest w kancelariach leśnictw, których adresy i znajadują się TUTAJ