Asset Publisher
Wskaźniki
Zgodnie ze wskaźnikiem 8.2.1. Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC Nadleśnictwo prowadzi monitoring:
1.Tempa przyrostu, odnowienia, składu gatunkowego i struktury wiekowej zasobów leśnych -
2.Gospodarczego pozyskania niedrzewnych produktów leśnych
Monitoring lasów HCVF w latach 2014-2020
Nadleśnictwo prowadzi stały monitoring stanu lasów HCVF poprzez prowadzenie rejestru działań gospodarczych oraz szkód biotycznych i abiotycznych. W latach 2014-2019 tak jak w latach ubiegłych , prowadzona gospodarka leśna nie wpłynęła negatywnie na stan lasów HCVF .Nie zaistniały szkody biotyczne i abiotyczne mające wpływ na wartości warunkujące uznanie tych lasów za lasy o szczególnych walorach przyrodniczych.
Poniżej umieszczone zostały załączniki przedstawiające zestawienie działań gospodarczych w latach 2014-2020 w lasach HCVF.
Ze szczegółowym wykazem można zapoznać się w siedzibie Nadleśnictwa Bolesławiec.
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2014 r.
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2015 r. - zestawienie powierzchniowe
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2016 r. - zestawienie powierzchniowe WYKRES
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2017 r.-zestawienie powierzchniowe WYKRES
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2018 r. - zestawienie powierzchniowe WYKRES
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2019r. - zestawienie powierzchniowe WYKRES
Zadania gospodarcze w lasach HCVF w 2020r.- zestawienie powierzchniowe WYKRES
Lasy HCVF
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF(High Conservation Value Forests) wyznaczone w Nadleśnictwie Bolesławiec:
HCVF 1 - lasy posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji wartości biologicznych, do których zaliczono:
1.1- obszary na których w obowiązujących planach ochrony bądź w zadaniach ochronnych nie przewiduje się wykonywanie żadnych zabiegów ochronnych - rezerwaty i Parki Narodowe,
1.2 - ostoje zagrożonych i ginących gatunków - (do tej kategorii zaliczono ostoje takich ptaków jak bocian czarny czy bielik),
- HCVF 2 -kompleksy leśne odgrywające znaczącą rolę w krajobrazie, w skali krajowej, makroregionalnej lub globalnej,
- HCVF 3 -obszary obejmujące rzadkie, ginące lub zagrożone ekosystemy, w podziale na:
3.1- ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące, marginalne z punktu widzenia gospodarki leśnej: do kategorii tych lasów zaliczono typy siedlisk z załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory uznane za siedliska priorytetowe takie jak bory chrobotkowe, borealna świerczyny bagienne czy bory bagienne typowe;
3.2 - ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy, lecz w Polsce pospolitsze, występujące wielkoobszarowo stanowiące ważne obszary gospodarki leśnej: do kategorii tych lasów zaliczono typy siedlisk z załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r.w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, takie jak grądy i łęgi,
- HCVF 4- lasy pełniące funkcje w sytuacjach krytycznych, do których zaliczono:
4.1. lasy wodochronne zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 sierpnia 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu uznawania lasów za ochronne oraz szczegółowych zasad prowadzenia w nich gospodarki leśnej;
4.2 lasy glebochronne zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska , Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 sierpnia 1992 r.w sprawie szczegółowych zasad i trybu uznawania lasów za ochronne oraz szczegółowych zasad prowadzenia w nich gospodarki leśnej;
- HCVF 6 -lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności; lasy tej kategorii wyznaczono na podstawie wyników konsultacji społecznych. Kategorię tą ustalano w porozumieniu z lokalnymi władzami na poziomie gminy.
Nadleśnictwo prowadzi stały monitoring stanu lasów HCVF poprzez prowadzenie rejestru działań gospodarczych oraz szkód biotycznych i abiotycznych. W latach 2014-2017 , tak jak w latach ubiegłych , prowadzona gospodarka leśna nie wpłynęła negatywnie na stan lasów HCVF i nie zaistniały szkody biotyczne i abiotyczne mające wpływ na wartości warunkujące uznanie tych lasów za lasy o szczególnych walorach przyrodniczych.
Certyfikaty
Nadleśnictwo Bolesławiec stosuje odpowiednie oznakowanie posiadanej certyfikacji na każdej fakturze sprzedaży drewna oraz dokumencie przewozowym drewna.
W związku ze zmianą audytora zmienił się nr certyfikatu .
Z dniem 7 grudnia 2016 r.obowiązują poniższe zapisy.
Drewno pochodzące z dobrze zarządzanych lasów, certyfikowanych zgodnie z międzynarodowym standardem FSC, co potwierdza certyfikat nr SGS-FM/COC-010873,FSC 100%.
Drewno pochodzi z lasów o prawidłowej gospodarce leśnej zgodnej z kryteriami i wskaźnikami PEFC. Certyfikat nr CSL/781/761/2015 UDT-CERT, ważny od 27.04.2015 r do 26.04.2018. 100% drewna certyfikowanego PEFC..
FSC
Wypełniając zobowiązania standardu FSC (KRAJOWY STANDARD GOSPODARKI LEŚNEJ FSC® W POLSCE:FSC-STD-POL-01-01-2013 PL) na terenie Nadleśnictwa Bolesławiec przeprowadzono weryfikację drzewostanów referencyjnych (porównawczych). Kierując się zmodyfikowanym wskaźnikiem 6.4.1 wyznaczono powierzchnie ochronne oraz ekosystemy reprezentatywne.
Wskaźnik 6.4.1
Zarządzający lasami o dużych powierzchniach wyznacza, zachowuje i zaznacza na mapach przykłady istniejących w krajobrazie ekosystemów (tzw. ekosystemy referencyjne, Representative Sample Areas). W pierwszej kolejności, jako ekosystemy referencyjne wyznaczane są powierzchnie w stanie naturalnym lub maksymalnie zbliżonym do naturalnego. Takie obszary, stosownie do ich planów są pozostawione bez ingerencji w naturalnym stanie.
ZASADY WYZNACZANIA EKOSYSTEMÓW REPREZENTATYWNYCH
MAPA EKOSYSTEMÓW REPREZENTATYWNYCH
WYKAZ EKOSYSTEMÓW REPREZENTATYWNYCH
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF- HIGH Conservation Value Forests
Wyznaczanie lasów HCVF w RDLP we Wrocławiu nastąpiło w oparciu o kryteria opisane w dokumencie FSC "Kryteria wyznaczania w Polsce lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (High Conservation Value Forests - HCVF)"
Mapa Lasów HCVF w Nadleśnictwie Bolesławiec - Obręb Bolesławiec
Mapa Lasów HCVF w nadleśnictwie Bolesławiec - Obręb Kliczków