Asset Publisher
Jemioła a stan zdrowotny lasów.
Uważny obserwator podczas leśnych wędrówek może dostrzec w koronach drzew kule o innym niż korona odcieniu zieleni.
To pólpasożytniczy krzew o melodyjnej łacińskiej nazwie Viscum album.
Jemiola, bo o niej mówimy jest znana od wieków zielarzom ze wzgledu na swoje cenne właściwości lecznicze.
Symbolizuje miłość i dobrobyt, a pocałunki pod nią mają zapewnić trwały i udany związek.
Jemioła wygląda malowniczo, zwłaszcza w okresie zimowym na drzewach pozbawionych liści lub na tle ciemnych igieł sosny czy jodły. Jednak dla drzewa, zwłaszca osłabionego suszą i żerowaniem innych organizmów stanowi zbyt duże obciążenie.
Od ubiegłego roku w naszych drzewostanach obserwujemy i inwentaryzujemy coraz więcej drzew z jemiołą . Dlatego na bieżąco, w ramch cięć samitarnych musimy usuwać drzewa przez nią opanowane w stopniu silnym , czyli zagrażajacym życiu drzew. Niestety jest to jedyny praktyczny sposób który pozawala na spowolnienie jej ekspansji.Poszukujemy również innych sposobów , posilkujemy się opracowaniami naukowymi i ekspertyzami Zespołu Ochrony Lasu. Martwimy się o coraz gorszą kondycję zdrowotną lasów reagujących na narastające,negatywne zmiany jakie niesie nam klimat. Susza i wiejące silne wiatry generują zmiany w ekosystemach leśnych. Osłabione drzewa cierpią nie tylko od jemioły.Podatne są również na wzmozone żerowanie korników,gąsienic motyli , larw zwójek i boreczników.
Dla zainteresowanych polecamy publikację "Gdy Las choruje...."
Lotnicze zwalczanie szkodników pierwotnych sosny - Archiwalny
Nadleśnictwo Bolesławiec informuje o zamiarze przeprowadzenia zabiegów ratowniczych drzewostanów wysokich z wykorzystaniem sprzętu lotniczego na terenach leśnych będących w zarządzie Nadlesnictwa Bolesławiec, połozonych na obszarze Starostwa Powiatowego Bolesławiec, Gmina Bolesławiec i Gmina Osiecznica.
Samolot z którego dokonywane będa opryski to Antonow An- 2R
Do zwalczania gąsienic motyli Brudnicy mniszki zasosowany zostanie środek ochrony roślin o nazwie DIMILIN 480 SC w dawce 0,005-0,1 l/ha.
Etykieta środka dostępna jest nna stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: https://bip.minrol.gov.pl/Informacje-Branzowe/Produkcja-Roslinna/Ochrona-Roslin/Etykiety-Srodkow-Ochrony-Roslin/Etykiety-C-D
Termin zabiegu: od 24.05 do 15.06.2018r. zgłoszony do WIORIN może ulec wydłużeniu ze względu na trudne do przewidzenia warunki pogodowe.
Na czas zabiegu ( i okres prewencji ) zostanie wprowadzony czasowy zakaz wstępu do lasu od 24.05.2018r. do odwołania.
Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji) wynosi dla runa leśnego 24 godziny.
Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc do biura Nadleśnictwa pod nr tel. (75)7323616
Stan sanitarny lasu i Decyzja Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolesławiec o stanie siły wyższej o zasięgu lokalnym odwołany
Stan siły wyższej w 2016r.
W wyniku długotrwałej suszy jaka dotknęła praktycznie cały kraj w roku 2015 mocno ucierpiały również bolesławieckie lasy. W drzewostanach sosnowych zlokalizowanych na nadrzecznych skarpach czy gruntach porolnych wiele starszych drzew zamarło z powodu braku wody, a sosny które susza osłabiła, zaatakowały szkodliwe owady (przypłaszczek granatek, kornik ostrozębny) oraz grzyb Sphaeropsis sapinea powodujący zamieranie wierzchołków pędów sosny.
Z kolei osłabione wysokimi temperaturami świerczyny zaatakowały groźne dla ich egzystencji korniki: kornik drukarz oraz rytownik pospolity. Jedyną skuteczną metodą ograniczającą dalsze rozprzestrzenianie się korników jak i patogenicznego grzyba jest usuwanie zasiedlonych przez nie drzew. Zasiedlone sosny i świerki po ścięciu wywożone są z lasu do tartaków tak aby zatrzymać rozwój kolejnych pokoleń szkodników owadzich i grzybowych oraz uniemożliwić im zasiedlenie wiosną kolejnych zdrowych drzew.
Prace prowadzone były na terenie całego Nadleśnictwa Bolesławiec miały na celu ograniczenie występowania organizmów szkodliwych i poprawę stanu sanitarnego lasu. Szkody były mocno rozproszone na terenie całego Nadleśnictwa co wiązało się z dużymi kosztami i utrudnieniem prac pozyskaniowych . Mamy jednak nadzieję , że dzięki szybkiej interwencji, udało nam się utrzymać bolesławieckie lasy w dobrej kondycji.
W 2017r. Nadleśniczy Nadleśnictwa Bolesławiec uchylił poniższą decyzję
Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolesławiec
Decyzja Nadleśniczego nr 6/2017 z dnia 14.02.2017r. uchylająca powyższy dokument.
Asset Publisher
Asset Publisher
Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP
Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP
Celem projektu jest przywrócenie wartości przyrodniczych terenom pozostającym w zarządzie PGL LP zdegradowanym w wyniku działań wojskowych.
Nadleśnictwo Bolesławiec uczestniczyło w realizacji projektu „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP".
Projekt realizowany w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego UE Infrastruktura i Środowisko - strona programu www.pois.gov.pl w ramach działania 2.2. Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich. Koszt całkowity projektu to 130 mln zł. Jest on realizowany na terenie całej Polski w 57 nadleśnictwach, a jego działania obejmą zasięgiem obszar około 24 000 ha.
Celem projektu jest przywrócenie wartości przyrodniczych terenom pozostającym w zarządzie PGL LP zdegradowanym w wyniku działań wojskowych.
W ramach projektu realizowane będą następujące działania:
1. Wykonanie rozpoznania saperskiego i oczyszczenia terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych
2. Ocena przyrodnicza terenów
3. Ocena geośrodowiskowa terenów
4. Usuwanie zanieczyszczeń gruntowych
5. Rozbiórka lub zabezpieczenie obiektów powojskowych i porządkowanie terenu
6. Przygotowanie i rewitalizacja podłoża gruntowego
7. Działania związanie z ochroną gatunków i siedlisk
8. Odnowa i przebudowa drzewostanów z dostosowaniem ich składu gatunkowego do warunków siedliskowych
Wszelkie informacje związane z projektem można znaleźć na stronie internetowej Jednostki Realizującej Projekt - Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, które z ramienia beneficjenta Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe koordynuje projekt.
Adres strony internetowej projektu:
www.ckps.lasy.gov.pl zakładka Projekty PGL LP – Rekultywacja poligonów
W ramach realizacji projektu w Nadleśnictwie Bolesławiec planowana jest dostawa sprzętu-budowa systemu monitoringu przeciw pożarowego. Przewidywana wartość realizacji w/w zadań to 92 000,00 zł, z czego 85 % zostanie pokryte ze środków dofinansowania z funduszy europejskich.