Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Powierzchnie referencyjne - konsultacje społeczne

Powierzchnie referencyjne - konsultacje społeczne

 

Ogłoszenie o rozpoczęciu konsultacji społecznych.

Mając na uwadze obowiązek spełnienia wymagań wskaźnika 6.4.2 obowiązującego standardu FSC-STD-POL-01-01-2013 PL, w związku z przeprowadzoną weryfikacją wyznaczonych powierzchni referencyjnych, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bolesławiec ogłasza konsultacje społeczne, proponowanych zmian w wykazie powierzchni referencyjnych, których zakres obrazuje załączona pod poniższym linkiem  tabela: 

Wykaz powierzchni referencyjnych poddanych konsultacjom społecznym

 

Kody siedlisk Natura 2000

2330 - Wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi;

3130 - Brzegi lub osuszone dna zbiorników wodnych ze zbiorowiskami z klas
           Litorelletea i Isoëto-Nanojuncetea;

3150 - Starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami
           z Nympheion, Potamion;

4030 - Suche wrzosowiska Calluno-Genistion, Pohlio-Callunion, Calluno-
           Arctostaphylion;

7140 - Torfowiska przejściowe i trzęsawiska (przeważnie z roślinnością
           z Scheuchzerio–Caricetea nigrae);

9110 - Kwaśne buczyny Luzulo-Fagenion;

9170 - Grąd środkowoeuropejski Galio-Carpinetum i subkontynentalny Tilio-
           Carpinetum;

9190 - Kwaśne dąbrowy Quercetea robori-petraeae;

91D0 - Bory i lasy bagienne Vaccinio uliginosi-Betuletum pubescentis, Vaccinio
           uliginosi-Pinetum, Pino mugo-Sphagnetum, Sphagno girgensohnii-Piceetum i
           brzozowo-sosnowe bagienne lasy borealne;

91E0  - Łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe Salicetum albo-fragilis,
            Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae, olsy źródliskowe;

91F0  - Łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe Ficario-Ulmetum.

Uwagi i wnioski można wnosić za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres nadleśnictwa : Nadlesnictwo Bolesławiec ; ul.M.Brody 2A;59-700 Bolesławiec lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres : boleslawiec@wroclaw.lasy.gov.pl do dnia 29.03.2022r.
 

Po uwzględnieniu uwag i wniosków publikujemy zatwierdzony wykaz powierzchni referencyjnych :

Wykaz wraz z uzasadnieniem przyjęcia/odrzucenia uwag.


Mapy:

Leśnictwo Jeziory

Leśnictwo Głuszec

Leśnictwo Daniel

Leśnictwo Krępnica

Leśnictwo Bukowy Las

Leśnictwo Dobra

Leśnictwo Osieczów

Leśnictwo Brzeźnik-cz.1,cz.2

Leśnictwo Bolesławiec cz.1, cz.2

Leśnictwo Tomaszów cz.1,cz.2

Leśnictwo Golnice

 

Dziękujemy stronom zainteresowanym za wniesienie uwag.

Na chwilę obecną nie wprowadzono do wykazu ekosystemów reprezentatywnych, wydzieleń  w obszarze Obszaru Natura 2000 - PLH020090 Dabrowy Kliczkowskie.

Przewidywany termin ustanowienia zarządzenia w sprawie Planu Zadań Ochronnych dla powyższego obszaru  to II kwartał 2023 r.

Do tego czasu Nadleśnictwo wstrzymuje się z uznanien drzewostanów za refereancyjne, przy czym nie planuje w nich pozyskania drewna.

Ponadto w wydzieleniu   w którym  istnieje drzewostan mateczny oraz w założonych   blokach  upraw pocchodnych , które należy stopniowo wypełniać uprawami pochodnymi, odpowiednio do zapasu sadzonek z nasion wyłączonych drzewostanów nasiennych, nie zdecydowano o włączeniu tych powierzchni do powyższego wykazu.

Szczegółowe informacje zawiera tabela uwzględniajaca wniesione uwagi i uzasadnienie ich przyjęcia lub odrzucenia umieszczona w linku powyżej.